Tomáš Vachuda

Vstup do světa logotvorby

VstupDoSveta-HEAD.png

PDF verze„Jednoduchost
je nekonečná dokonalost.“
Leonardo da Vinci


Interaktivní rejstřík

Pár slov na úvod

O LOGÁCH

Logo není značka

Trocha historie

Co je to logo?

Kdo, kde, co?

Síla symbolů

Atributy dobrého loga

Technické parametry dobrého loga

Vektorové zpracování

Modernost a trendy

Důležitost kvalitního loga

Hodnota loga

Vyplatí se šetřit?

TYPY LOG

Obrázková

Textová

Kombinovaná

Klady kombinovaných a symbolických log

Klady textově založených log

PÍSMA

Fonty

Tón písma

Počet fontů a slogany

Úpravy písma

Mezery mezi písmeny

Licence fontů

BARVY

Úvod k barvám

Psychologie barev

Význam barev

RGB vs. CMYK

CMYK vs. Pantone

Tipy k barvám

POSTUP TVORBY

Přehled

POSTUP: SBĚR INFORMACÍ

Sestavení zadání

Otázky pro klienta

Ukázky preferencí

Analýza a průzkum

Moodboardy

POSTUP: HLEDÁNÍ NÁPADŮ

Generování nápadů

Magické kombinování nápadů

Myšlenkové mapy

Další tipy na generování nápadů

Výběr vhodného stylu

POSTUP: SKICOVÁNÍ

Skicování: hledání grafického řešení

Proč nezačít rovnou ve vektorech?

Skicování: pilování

Skicování: dokončení a kontrola

POSTUP: REALIZACE NÁPADŮ

Vektorizace

Tipy k vektorizaci

Referenční fotografie

Kompozice

POSTUP: FINIŠOVÁNÍ

Zrání

Logoprezentace

Mock-upy

Tipy k finišování

Počet návrhů

POSTUP: PŘEDÁNÍ SOUBORŮ

Předání bitmap

Předání vektorů

Předání barevných variant loga

Předání dalších variant loga

Ukládat zvlášť, anebo dohromady?

Logomanuál

Co dále může být v manuálu?

K čemu logomanuál je?

RADY, TIPY, INSPIRACE

Inspirace

Příchod nápadů a kreativní blok

Rady pro logotvůrce

Další znalosti pro tvorbu loga

Čistá originalita neexistuje

Dilema s jednoduchostí

Role logotvůrce

Logotvůrcovo desatero

K prostudování


Pár slov na úvod

Vítám vás do světa logotvorby.

V následujících kapitolách budete mít možnost nahlédnout pod pokličku logotvůrcům. Ať už jste grafik, klient, či kdokoli, koho loga zajímají, tak věřím, že vám kniha mnohé objasní. Když jsem s logama začínal, podobný komplexní průřez logotvorbou jsem nenašel. Natož v češtině. Rád bych tuto mezeru zaplnil a budoucím logotvůrcům dal možnost, kterou jsem sám nikdy neměl.

Cílem knihy je osvěta. Nejen obecní laici, ale i grafici si často myslí, že tvorba log je snadná. Že to je práce na pár minut. A vůbec – že to je jen pouhý nedůležitý obrázek. Naštěstí tomu tak není. Jak jsou loga významná, co jejich tvorba obnáší a jaká pravidla by se při ní měla dodržovat – to vše v knize najdete.

Čekáte-li kvanta ukázek z vektorových programů, bohužel vás zklamu. Realizace loga ve vektorech je jen třešničkou na dortu. Ta nejnáročnější a nejdůležitější práce se odehrává předtím, než se vůbec program otevře. V knize půjde zejména o teorii. Nebudou ale chybět ani praktické ukázky a tipy.

Pokusím se pokrýt co nejvíce aspektů logotvorby. Není však reálné pokrýt vše. Pro hlubší studium tedy na konci knihy doporučím další materiály – především zahraniční.

V knize uvidíte mnohokrát spojení mělo by se a nemělo by se. Faktem je, že mnohá pravidla jsou spíše doporučení. Úspěšné logo může klidně spoustu pravidel ignorovat, ignoruje-li je vhodně. Kniha se odráží od světově osvědčených postupů a tudíž, jsou-li tyto postupy dodržovány, dosáhne se zpravidla lepších výsledků, nežli v opačném případě. Neberte ale vše jako dogma.

Čtete-li knihu na čtečce, doporučuji nahlédnout i do PDF verze. Kapitoly zaměřující se na barevnost nebudou mít v černobílé verzi potřebný efekt. Dále je možné, že ne některé detailní obrázky nebudou na čtečce rozeznatelné. Pár obrázků jsem musel dokonce oproti PDF odmazat, jelikož je potřeba je vidět na monitoru. Nicméně nebojte, z hlediska teorie vám ve čtečkové verzi nic neunikne.


O logách


Logo není značka

Začnu ujasněním – logo není značka. Když už, tak je to grafická značka. Značka jako taková (z anglického brand) je ale něco jiného. Značka je pocit. Je to slib dané firmy. Je to myšlenka vznikající až v hlavách zákazníků. Jsou to asociace, které se nám u firmy (služby, produktu) vybaví a emoce, které vůči ní cítíme.

Značka se skládá z neuchopitelných věcí - firemního příběhu, reputace, hodnot, tónu komunikace, kvality a charakteru služeb, péče o zákazníky a dalších faktorů. A jedním z těchto faktorů je firemní identita, v čele které stojí základní stavební kámen – logo. Logo je tedy částí značky, nikoli značkou samotnou.21177.png


Když řeknu Apple, nevybaví se vám pouze logo. Vybaví se vám i minimalismus, dokonalý design, zaoblené rohy, drahé ceny, Jobs a Wozniak, „think different“, inovace, rebelství a tak dále. To je značka. Nakouslé jablko od Roba Janoffa je něco, co tuto značku pouze identifikuje.


Používá se srovnání s člověkem: značka je celá osobnost, logo je jen tvář. Pro ještě lepší pochopení značky přikládám dva citáty:


„Vaše značka je to, co o vás říkají ostatní lidé, když zrovna nejste v místnosti.“

– Jeff Bezos (zakladatel Amazonu)

„Značka je to, co vám zůstane, když vám shoří továrna.“

- údajně David Ogilvy (otec reklamy)Mnoho lidí, včetně designerů (bohužel i profesionálů) logám chybně říká značky. Baví-li se mezi sebou laici, ničemu to nejspíš nevadí. Začnete-li ale na internetu hledat vytvoření značky, anebo přímo kontaktujete některého designera a zeptáte se, zda by vám mohl navrhnout značku, může nastat stav nepochopení.

Tvorba značek a obecně branding je disciplína úplně jiných rozměrů a zahrnuje nespočet faktorů, z nichž některé jsem zmínil na předešlé straně. Dostane-li tedy designer poptávku na tvorbu značky, může se zaleknout, jelikož si pod tím představí věci, které nejspíš ani zatím nechcete či dokonce ani neznáte.


Předcházejte nedorozumění a logům neříkejte značky.

Téma značek je však velmi zajímavé a důležité. Ale je také velmi obsáhlé. V této knize se zaměříme pouze na ten pomyslný, avšak veledůležitý vrchol ledovce, kterým je logo.Trocha historie

Po tisíce let se lidé identifikovali grafickými značkami, podpisy, erby či emblemy. Už staří Egypťané si značkovali dobytek hieroglyfy. To aby se vědělo, komu patří. Podobně si výrobci značkovali cihly. Římané a Řekové si označovali třeba keramiku, aby se poznalo, kdo ji vyrobil. Byl to vlastně jakýsi umělecký podpis. Skrze středověk byly zas odlíbené různé rodové symboly a erby, které identifikovaly status čimajetek šlechty.Historie.jpg


Až od druhé poloviny 19. Století se loga začala měnit v marketingový nástroj, čemuž napomohla průmyslová revoluce a nové způsoby komunikace. A od té doby se loga vyvíjela až do podoby, v jaké je známe dnes.

Momentálně se s logama roztrhl pytel. Jsou jich miliony a každým dnem vznikají stovky až tisíce nových. To především z důvodu, že většina byznysů na nějaké úrovni chápe, že mít logo pomáhá. Sice ne všechna existující loga jsou kvalitní, ale to už je vedlejší. Pointou je, že loga jsou všude.

V pradávných dobách asi logům nikdo logo neříkal. To nic nemění na tom, že plnily účel, který plní loga dnes. Prvotním úkolem log tedy bylo okamžitě ukázat, komu daná věc patří anebo kdo ji vytvořil. Později se stala identifikátorem rodů skrze erby. A nakonec se z nich staly tváře byznysů, které firmy odlišují od konkurence a které v našem vizuálním světě umožňují rychlé zorientování a zjištění, o koho se jedná.

Procházíme-li obchodním centrem, nemusíme koukat na výlohy, stačí proskenovat cedule, najít logo prodejce, ke kterému chceme zajít a daným směrem se vydáme. Jen si zkuste představit, jak nepohodlný by svět bez log byl.

Netvrdím, že by se svět bez log zbořil. To jistě ne. Ale když se nad tímto tématem zamyslíte, tak zjistíte, jak často vám loga v dnešním světě pomáhají v orientaci. Kdyby loga najednou zmizela, bylo by to pro většinu z nás dosti nepříjemné a ovlivnilo by to, v určitém smyslu, způsob života, na který jsme zvyklí.15481.png

Dnešní svět je log plný. Bez nich bychom byli ztraceni, nebo bychom ztráceli spoustu času hledáním toho, co zrovna potřebujeme.

Kdo, kde, co?

Kdo loga nejčastěji využívá?

Firmy, společnosti, organizace, módní značky, produkty, služby, osoby, celebrity, hudební kapely anebo třeba posilovny. Také ale i neziskovky, charity, komunity, kostely anebo sportovní stadiony. Taktéž herní a sportovní týmy. Tvoří se i pro kampaně, akce, konference či turné.

Kde se loga využívají?

V tisku, televizi, filmech, na webu, na venkovních cedulích... všude.

Logo je však jen začátek. Loga nestačí mít, je potřeba je také používat. Síla loga roste s jeho opakováním – na webu, v tiskovinách, v reklamách, na produktech. Až opakovaným užíváním loga, firemních barev a dalších grafických prvků se svým vizuálním stylem opravdu vryjete do povědomí zákazníků.

Co by v logu mělo být?

Univerzální odpověď neexistuje. Může obsahovat cokoli. Jak ale říkal jeden z největších logotvůrců Saul Bass – je ideální najít esenci daného byznysu, metaforu pro jeho aktivity a jeho kvality do loga vizuálně vyjádřit.

Loga častěji vyjadřují kdo firma je, nežli co dělá. Málokdy popisují byznys. Ten se může změnit. Hodnoty a charakter firmy však obvykle zůstávají stejné.

Kvalitní logo vypráví příběh o historii, kvalitě a charakteru byznysu. Vše v jedné grafické značce, která je čitelná a rozpoznatelná.Síla symbolů

Symboly, oproti textu, neznají žádné bariéry a jsou čitelné všude.

Žijeme ve vizuálním světě. Proč nemáme značku s nápisem zákaz vjezdu a místo toho máme bílou kružnici s červeným obrysem? Proč na dálkovém ovladači máme + a ne zesílit a zeslabit? Protože čtení textů je pomalé a nepohodlné.

Symbol předá zprávu daleko rychleji a pohodlněji. Takto logo vnímejte – je to zkratka. Existuje tolik firem, služeb a produktů, že není možné se mezi nimi orientovat jen na základě textu.

Sílu symbolů pochopíte, projdete-li se v google mapách po ulicích Bangkoku, Tokia anebo Soulu. Sledujte loga. Jsou-li tvořena z textu, nejspíš budete v koncích. Za vteřinu zapomenete, jak logo vypadalo. Na jejich jazyk totiž nejsme zvyklí. Nevidíme žádný jasně rozeznatelný prvek vše vypadá stějně.

Budete-li se ale soustředit na loga, která obsahují i grafický prvek, bude situace lepší. Nemusíte rozumět významu symbolů, které vychází z jejich kultury. I tak si logo lépe zapamatujete, anebo jej alespoň rozpoznáte, uvidíte-li jej znovu.

U symbolu se vybaví více asociací a metafor. Uvidíte-li kružnici, může vás napadnout planeta, míč, mince a další. Uvidíte-li ale napsané slovo Kruh, je to už dané – je to Kruh. Jakmile je logo příliš konkrétní, člověk nad ním nepřemýšlí a nezapamatuje si ho. Pokud ale vyvolá asociaci, mozek si jej uloží a jakmile uslyší slova kruh, planeta či míč, může (ale nemusí) se mu vybavit i dané logo.


15514.png

Žádný symbol ale nemá význam sám za sebe. Asociace, které nás u symbolů napadají, jsou naučené. Symbol srdce je třeba abstrakcí skutečného srdce. Pokud byste ale symbol ukázali někomu, kdo se nedostal do styku s civilizací, nic mu neřekne. Pravděpodobně ani nepochopí, že se jedná o srdce. Ukážete-li ale symbol srdce komukoli jinému, tak i dítě napadnou slova jako: láska, zdraví, nemocnice...

Funguje to i u zvířat. Motiv sovy se pojí s inteligencí. I tato asociace je naučená. Ukážete-li sovu těm, kteří se narodili a žijí mimo společnost, tak byť třeba sovy z přírody znají, neuvidí metaforu inteligence. Uvidí jen sovu. Možná se jim vybaví zážitky z lesa. Ale tím to hasne.Atributy dobrého loga

Na úspěšné logo recept není. Souvisí totiž úzce s byznysem: bude-li poskytovat špatné služby a bude-li mít špatnou reputaci, logo úspěšné nebude, jelikož bude spojováno s negativními emocemi.

Jde-li o byznys s kvalitními službami, je potřeba logo dobré, které bude tyto kvality odrážet a bude tak plnohodnotnou tváří byznysu.

Dobré logo má tyto (a mnohé další) atributy:Technické parametry dobrého loga

Z hlediska zpracování má dobré logo následující vlastnosti:


Vektorové zpracování

Loga se tvoří ve vektorech, aby se dala zvětšovat i zmenšovat beze ztráty kvality. Vektory se sice tvoří v dokumentech určité milimetrové či pixelové velikosti, ale ve své podstatě nejsou žádnými rozměry omezovány. Tvary jsou totiž vyjádřeny matematicky. V bitmapách jsou prozměnu zasazeny do matice obrazových bodů – pixelů. Pokud byste pracovali pouze s bitmapovým logem, mohlo by se stát, že se při tisku rozkostičkuje.Vektooor.png


Vektory jde tvořit v programech: Adobe Illustrator, Corel Draw, anebo Affinity Designer. Tyto jsou placené. Variantou zdarma je InkScape, ale špatně se v něm pracuje s tiskovými barvami a není tedy moc vhodný.

Oborový standard je Illustrator. Používáte-li Corel, exportujte i do univerzálních formátů. Formát .CDR otevřou pouze jiní Corelisté (pokud je nezklame nekompatibilita). A když klient poprosí jiného grafika třeba o tvorbu letáků a jeho software si se souborem neporadí, musí zbytečně žádat autora loga o přeuložení.

Platí to i pro Adobáky. Ač prý nové verze Corelů .AI otevřít dokážou, je slušnost exportovat i do univerzálních formátů. Těmito univerzálními formáty jsou:

PDF – nejoblíbenější vektorový formát

EPS – ukládat ideálně do verze Illustrator 8 EPS pro zajištění možnosti otevření i ve starých grafických programech


EPS.png


Absence vektorů obvykle znamená, že musí logo někdo vektorizovat, má-li být využito například pro tiskovinu. Což znamená logo překreslit nanovo, což se ne vždy 1:1 povede. A hlavně je to nesmyslná činnost, které se dá předejít logotvůrcovou důsledností.


15543.png


Modernost a trendy

Sledujte trendy. Ne proto, abyste se jimi inspirovali, ale abyste věděli, čemu se vyhnout a na čem loga nezakládat. Vycházíte-li z trendu, dáváte logu nálepku „spotřebujte do“ – přesné datum neznáte, ale dříve či později zastaralé bude.

Trend je opravdu jen trend. Za pár měsíců či let bude out. Vržené stíny, emboss, 3D loga, web 2.0, loga s odlesky. To vše tu bylo a bylo to cool. Téměř všichni taková loga měli a teď, pokud neprošly redesignem, působí zastarale. Nyní prozměnu frčí skládaná loga (tessellation) a hipsterská loga v kružnicích. Vlastně už nefrčí, ale stále je někdo tvoří.

Trendy často pochází od tzv. trend setters – dominantní společnost, od které se ostatní inspirují. Jeden čas tvůrci napodobovali swoosh efekt loga Nike. Rozdíl mezi napodobiteli a firmou Nike je ten, že Nike i po více jak 40 letech používá svůj symbol v té samé podobě a je nejikoničtějším sportovním logem na světě. A napodobitelé? Pokud ještě firmy existují, nejspíše prošly redesignem, nebo zapadly v šedi konkurence.


Dobré logo není založené na trendech.


Trend je vlastně kabát. do tohoto kabátu můžete logo obléct a případně převléct do jiného. Když ale logo na trendu založíte, tak až trend pomine, logo převléct nepůjde. Klient bude mít v rukou zastaralé logo a pravděpodobně bude potřeba kompletní předělávka.

Vývoj loga Apple je názorná ukázka toho, jak funguje převlékání kabátu v praxi. Jádro (tvar) zůstává stejné, mění se pouze povrch (styl). Začlo to pruhovanou verzí, poté přišla černá, skleněná a nakonec chromovaná. Podobně můžete k logu přistupovat i vy. Bude-li klient žádat moderní efekty, vytvořte takový koncept, kde budou efekty sloužit jako pozlátko, nikoli jako základ loga.

Jsou ale i výjimky, kdy se trendy logo hodí. Patří sem sezónní produkty, loga akcí, kampaní, konferencí, zkrátka čehokoli s krátkou životností. Má-li ale logo přetrvat třeba několik dekád, měl by designer usilovat o dlouhověkost loga a zaměřit se na formu, ne na efekty na základě trendů.

Obecně je v módě minimalismus. Ten přetrvává již mnoho let a zřejmě tu ještě mnoho dalších let bude. Možná napořád, kdo ví. To je ale, myslím, dobře – nutí designery tvořit doopravdy jednoduchá a zapamatovatelná loga.

V této kapitole jsem mluvil spíše o nárazových trendech. O designových módních vlnách. Minimalismus je spíše přístup, nežli vyloženě trend. V dnešní uspěchané době, která je navíc přesycena grafickými motivy, běžný člověk na složité věci nemá čas. Čím jasnější a transparentnější sdělení, tím lépe. Proto jsou jednoduchá loga (a minimalismus obecně) tolik oblíbená – jsou stručná, jasná a nikoho nezatěžují svou náročností.Důležitost kvalitního loga

Ne nadarmo je logo považováno za nejsilnější marketingový nástroj. Kvalitní logo nabízí konkurenční výhodu – zvyšuje rozpoznatelnost a umožňuje silnější spojení se zákazníky. To z něj dělá cennou investici. Navíc firmu obvykle doprovází celý její život.

Byznys nemá na zákazníky znatelný dopad, nemá-li logo. Upoutat pozornost je dnes ale těžké. Svět je logama přesycen. Je klíčové snažit se o vybudování silné, konzistentní a zapamatovatelné identity v čele s kvalitním logem, které firmu odliší a zabrání, aby se ztratila mezi konkurencí.

Logo je obvykle to první, čeho si zákazník na webu, v reklamě anebo v obchodě všimne. A první dojem je nesmírně důležitý. Na něm by se šetřit nemělo.

Zároveň logo bývá i první věc, kterou si lidé s byznysem pojí. Když se řekne McDonald‘s – dokážete si, kromě hamburgeru a koly, nepředstavit zlaté písmeno M? Co takový Nike – jak dlouho trvá, než se vám vybaví jejich fajfka?

Kvalitní logo posiluje důvěryhodnost. Lidé soudí knihu podle obalu. Používá-li firma špatné logo, zákazníci usoudí, že budou špatné i služby. Naopak kvalitní a relevantní logo vzbudí dojem profesionality a zákazník odhadne, že firmě může důvěřovat. Čím větší důvěra ve firmu, tím vyšší hodnota firmy.

Kvalitní logo dokazuje, že firma bere svůj byznys vážně a záleží jí na něm. Starost o byznys napovídá, že se firma nejspíš stará i o své zákazníky – ti si o to spíše vyberou firmu tuto a ne jinou, která má třeba logo méně kvalitní.

Logo je tvář byznysu. Je to jasný a unikátní identifikátor, který pomáhá budovat identitu a image. A ta je v byznys světě vším. Skrze barvy, fonty a tvary poskytuje zákazníkovi klíčové informace o firmě. Navíc dokáže i budit emoce.

Loga pomáhají komunikovat s cílovou skupinou. Sdělují tzv. company message: kdo jste, co nabízíte a čím se odlišujete od konkurence. Vypráví příběh byznysu. Zhmotňují ducha společnosti, odráží její hodnoty, vlastnosti, zásady a jedinečnost. Tímto umožňují si se společností vytvořit vztah. Zejména tehdy, kdy se hodnoty společnosti (vyjádřené v logu) a zákazníka překrývají.

Logo za firmu mluví ve chvíli, kdy za sebe nemůže mluvit sama. Je potřeba se postarat o to, aby mluvilo tím správným tónem a způsobem. Nekvalitní logo může sdělovat zprávy, které firma sdělovat nechce.

Z předchozího textu vyplývá, že by se logu měla věnovat zvláštní pozornost, aby fungovalo pro vás a ne proti vám. Raději nemít logo žádné, než špatné, které byznys sráží na kolena.

Byznys bez loga je jako člověk bez tváře. A mít nekvalitní, tuctové logo, je jako nemít žádné. Zákazníci jsou vůči tuctovosti slepí a logo si nezapamatují.

Nekvalitní logo nemusí být špatné z hlediska nápadu. Může jít jen o nekvalitní zpracování, které zabraňuje čitelnému použití v menších velikostech. Kvalitní logo je zpracováno tak, aby bylo použitelné ve všech situacích.


Kvalitní logo je investice, nekvalitní logo je výdaj.Hodnota loga

Povíme si něco o hodnotě loga a návratnosti investice, která je hůře měřitelná, nicméně v konečném důsledku je znát. Každý, kdo logo hledá, jeho hodnotu na nějaké úrovni vnímá. Jinak by jej nehledal.

Hledající by si měl položit otázku: proč logo potřebuji? Odpoví-li: protože ho mají všichni, je potřeba se zamyslet hlouběji. Logo musí plnit nějaký účel. Logo řeší určitý problém. Chcete se zviditelnit? Odlišit od konkurence? Zvýšit rozpoznatelnost značky? Působit důvěryhodně? Skvělé! To jsou pádné důvody. Definujete-li, čeho chcete dosáhnout, dobrý logotvůrce vám navrhne logo, které vás k tomuto cíli nasměruje.

Nyní se zamyslete. Jakou hodnotu pro vás má zmíněné odlišení od konkurence? Jakou hodnotu pro vás mají noví zákazníci, kteří si vás díky odlišení všimnou? Jakou má pro vás hodnotu logo, které budete využívat klidně přes 10 let a pomůže budovat vaši značku?

Kdyby Vám mělo logo přinést ročně, řekněme, desítky tisíc navíc, zdráhali byste se za něj zaplatit více, než za pár lístků do kina? Anebo byste byli ochotni investovat třeba pět tisíc? Deset? Více?

Každá světově úspěšná firma má kvalitní logo. Není to náhoda. Dobré logo je vstupenkou do světa úspěchu. Jen ji neroztrhat špatnými službami.

Kvalitní logo nikdy neuškodí. Nikdy nesrazí serióznost firmy. Nikdy nesníží počet zákazníků ani obraty. Může situaci pouze zlepšit.Špatné logo, oproti tomu, může uškodit znatelně. Proč riskovat a dávat všanc reputaci a image firmy? Je to zbytečná hra s ohněm.

Investice do kvalitního loga je jedna z mála sázek na jistotu, kterou může člověk pro svůj byznys udělat.Vyplatí se šetřit?


Ne.

Ukážeme si příklad. Představte si, že jste motorkář a sbíráte motorkářské suvenýry. Projíždíte okolo dvou obchodů s tímto zbožím. Máte jen chvilku, nestihnete proběhnout oba. do jednoho z nich ale mrknou chcete. Z venku se liší pouze logem na dveřích.HellSROVNANI.png


Do kterého obchodu vstoupíte - s prvním či druhým logem? Které Vás přesvědčí o tom, že by zde mohly být kvalitní suvenýry? Předpokládám, že většina z Vás vybrala logo druhé. Proč? První logo sděluje úplně jinou zprávu, než sdělovat má. Oslovuje odlišnou cílovou skupinu a je neseriózní a neprofesionální.

A tak, jako lusknutím prstu, první obchod právě přišel o zákazníka. Vlastně mu přímo řekl: Sem raději nechoď, jdi támhle vedle, ti mají lepší zboží.

A když logo tuto zprávu předá desítkám či stovkám zákazníků? Asi se shodneme na tom, že byznys zrovna nepokvete – leda by měl opravdu skvělou reputaci a stálé zákazníky, kteří je doporučují. V opačném případě bude logo pro ty, kteří obchod a tudíž i logo uvidí poprvé, nezajímavé. Takovéto rozdíly naleznete mezi šetřením a nešetřením.

U nás, bohužel, (nejen) na logách šetří mnoho lidí. V zahraničí, zejména v USA, většina klientů moc dobře ví, že kvalitní logo, web a marketing můžou zařídit to, že namísto obratu pár desítek tisíc měsíčně může mít firma obrat pár stovek tisíc měsíčně. Pohlížejí na tyto faktory jako na investici.

U nás na logo většina pohlíží jako na nutné zlo, které si nezaslouží moc pozornosti. Mnozí si u něj říkají: ať už je to za námi, ať už máme to logo a ať už můžem konečně nabízet naše služby. Tací si buď vytvoří logo na koleni anebo poprosí amatéra, ať jim jej navrhne za 500 Kč. Klient bývá spokojen i s hrůzným logem, protože je hlavní, že nějaké má a že už se může soustředit na důležitější věci.

Jenže dané logo (jak jste mohli vidět před chvílí) odhání zákazníky. Nebo možná vyloženě neodhání, ale jelikož je na první pohled nekvalitní, zanikne v galaxii dalších podprůměrných log a nikoho nezaujme. A vlastník loga o tom ani nemusí vědět.

Jinými slovy – ušetřilo se na nákladech za logo, ale značně se prodělává na ziscích. Můžete mít sebekvalitnější služby, ale pokud je zabalíte do nevhodného kabátu, zaujmete pouze zlomek lidí, které jste zaujmout mohli. Šetření je tedy, v tomto případě, naopak velmi nákladné.

Chcete-li zaujmout zákazníka na schůzce, nepřijdete nemytý, v potrhaném oblečení a nebudete se zákazníkem mluvit jako hulvát. Zní to možná drsně, ale podobně nevhodně se může chovat i vaše logo. Zabraňte tomu. Nešetřete.

Další důvod pro nešetření je ten, že dříve či později si význam kvalitního loga firma uvědomí. Nastává jeden ze scénářů:

a) Pokud jste do té doby nepoužívali logo žádné, nebude to takový problém. Ikdyž, jak jistě víte, lidé nemají rádi změny a často na ně reagují negativně. A to i v případě proměny: žádné logonějaké logo. Tomu se dá vyhnout, pořídí-li se kvalitní logo již na začátku.

b) Pokud byste pár let používali logo jiné, nastanou trable. Zákazníci jsou na vaše logo již zvyklí – ač bylo třeba nekvalitní. A zvyk je železná košile. Vybudovat rozpoznatelnost značky zabere čas. Proto se vyvarujte tomu, abyste museli rozpoznatelnost budovat vícekrát. A pokud by ani nové logo nebylo kvalitní a další rok byste jej opět měnili, část zákazníků ztratíte úplně – budou zmateni a budou vás považovat za roztržité a nespolehlivé.

Není neobvyklé, že byznys utratí velmi malou částku za logo a následně desetitisíce za vizitky, firemní materiály, polepy na auta, za webové stránky navazující na styl loga, za billboardy a další tištěnou i digitální reklamu – a po čase se zjistí, že to vše bylo k ničemu. Zkrátka proto, protože na logo nikdo neslyší. Protože je tuctové, nezajímavé anebo dokonce nevhodné.

A co se stane? Nepříjemné dilema. Buďto nadále přežívat se špatným logem a vidět, že byznys neroste tak, jak by mohl, nebo zkousnout dřívější (očividně marné) výdaje a celou firemní identitu restartovat a tentokráte pořídit logo kvalitní.

Šetření bych tedy nedoporučoval. Šetření může vyjít draho.Typy log


Obrázková

Existuje několik základních kategorií log. Nikde není psáno, jaký typ by se měl kdy použít – to musí vycítit logotvůrce. Nejčastěji se však využívá síly symbolů. Jak se říká, obrázek má sílu tisíce slov.Lev-01.png


Popisná

Umožňují rychlé spojení se zákazníkem skrze již známé a rozpoznatelné motivy. Jelikož jsou loga konkrétní, snáze se zapamatují a rychleji se vybaví.

Jejich výhodou je snadná uchopitelnost. Také dokáží odrazit charakter byznysu zpravidla lépe, nežli abstrakce. Patří sem i různá zvířecí anebo lidská loga, která přenáší emoce intenzivněji, než kterákoli jiná.

Zpravidla nepotřebují vysvětlení. Bývají pochopitelná napříčcelým světem. Třeba Apple – jasně čitelné nakousnuté jablko.Málokdo v logu uvidí něco jiného. Obvykle ale potřebují doprovodný text, aby zákazníci věděli, o koho se jedná.

Je-li vaše značka dostatečně silná a jste-li zaryti do povědomí zákazníků, můžete text časem odstranit a prezentovat se pouhým symbolem - jako to udělali právě Apple, Starbucks anebo Target.


Abstraktni-01.png

Abstraktní

Jde o nedoslovnou interpretaci. Často vychází z geometrických tvarů. Abstrakce poskytuje nekonečnou svobodu tvorby. Nejedná se o nic konkrétního a tvůrce není ničím vázán – ačkoli velmi často abstraktní tvary z konkrétních vycházejí. Důležité je jen to, aby výsledek korespondoval s byznysem, budil potřebné emoce a předával zprávu skrze vhodně zvolené tvary a barvy.

Abstraktní symboly ale mohou vytvořit slabší pouto se zákazníky, jelikož nejsou tak rychle a snadno rozeznatelné, jako konkrétní motivy. Výjimkou jsou velmi jednoduché abstraktní tvary.

Abstraktní loga se hodí pro komplexní a hůře uchopitelná témata. Výhodou je totiž jejich nejednoznačnost a možnost vyložit si logo různými způsoby.

Patří sem třeba Nike. Každý pod jejich fajfkou vidí něco jiného. Logo však má svůj smysl a příběh – vychází ze zjednodušeného křídla řecké bohyně vítěztví Nike. U takových log tedy nemusí jít o pouhé experimentování a nalezení tvaru, který nemá žádný smysl. Naopak. V ideálním případě vychází z něčeho smysluplného.Charaktery-01.png

Charaktery

Jedná se o speciální typ popisných log. Patří sem maskoti a všemožné postavičky, které stojí v čele daného byznysu.

Mnoho sportovních týmů má svého logo-maskota. Taktéž třeba KFC již přes 50 let pracuje s grafickým zpracováním Colonela Sanderse, jež byl zakladatelem tohoto řetězce. Patří sem i Mr. Proper.

Postavičky pomáhají podporovat přátelský image značky. Je ale potřeba tvořit maskota či charakter pečlivě, aby nepůsobil příliš zdětštile či nedospěle. Leda by to bylo účelem.

Maskoti a charaktery mohou vybudovat velmi silné spojení se zákazníky – zejména s těmi mladšími, bavíme-li se o běžných maskotech a postavičkách.

Tato loga se většinou nehodí pro příliš vážné projekty. Evokují totiž humor a odlehčení. Připomínají lidem dětství díky podobnosti s kreslenými filmy. Pokud by taková advokátní kancelář měla v logu roztomilou veverku, asi to vzbudí smíšené pocity.

Vedle těch odlehčených samozřejmě existují i charaktery či maskoti vážnějšího rázu. Jen jich tolik není. Byl bych nerad, kdybyste si z této kapitoly odnesli poznatek, že všechna loga tohoto typu musí být infantilní a neseriózní. Nemusí. Je na tvůrci, kterou cestu zvolí.Textová

Ne všichni klienti potřebují symbolické logo. Často stačí profesionální typografické logo, které klienta vhodně reprezentuje. Slova a písmena mohou pomoct předat určitou zprávu a vyjádřit určitý styl podobně jako symboly.

Typografické logo je ta nejjednodušší forma loga. To samozřejmě nemusí znamenat, že jsou jednoduchá na zpracování – zejména je-li text vytvářen ručně a není využito žádného komerčního fontu.


wg-01.png

Wordmark

Dalo by se přeložit jako „slovní značky“. Jedná se o název byznysu, který je ztvárněn pouze za pomocí písma. Písmo bývá ručně vytvořené, nebo je použito existujícího fontu. Anebo, ze všeho nejčastěji, písmo vychází z existujícího fontu, ale je vhodně ručně doupraveno, aby bylo unikátní.

Jelikož se logo soustředí pouze na název a neruší jej žádný symbol, bývají tato loga považována za originálnější a jedinečnější.

Výhodou je jednoduchostneutrálnost – nebývají popisná jako symbolická loga a mohou snadněji zastřešovat komplexní služby či produkty. Díky textové povaze a důrazu na název také zvyšují rozpoznatelnost daného názvu.

Patří sem třeba Coca Cola, Sony, Disney, Google a další.Letterform-01.png

Letterform

Jedná se o jedno písmeno anebo číslo, které je nějak zajímavě zpracováno. Obvykle se jedná o první písmeno z názvu. Někdo sem řadí i monogramy a iniciály. Mně osobně do této kategorie nesednou, takže si je dovolím oddělit.

Najít jedinečné řešení ztvárnění jednoho písmena je však velmi složité. S jedním písmenem si v logu hraje kdekdo a ať už vás napadne jakékoli vyobrazení daného písmena, je vysoká šance, že už takové řešení někoho napadlo.

Výhodou letterformů je ikoničnost, jednoduchost a nezávislost. Bývají to velmi silná loga a skvěle zapamatovatelná.

Letterformy obvykle nenajdete osamocené. Někde poblíž se vyskytuje i celý název firmy. Velmi snadno se však od názvu oddělí a lze je využívat samostatně jako zástupný piktogram. Patří sem například Honda, Hyundai, Motorola, Adobe, Suzuki, Wordpress, anebo ikonické M od McDonald’s.MonoIni-01.png

Monogramy a iniciály

Monogramy a iniciály kombinují dva či více znaků. Rozdíl mezi touto dvojicí je nejčastěji definován tak, že v monogramech jsou do sebe nějakým způsobem znaky zasazené. Nejsou-li znaky nijak propojené, jedná se o iniciály.

Oba druhy log jsou oblíbené v módě, jelikož působí osobnějším dojmem. Také jsou oblíbené u velkých technických firem, jelikož vyjadřují jakousi důležitost. Navíc poskytují mnemonickou pomůcku k zapamatování názvu skrze iniciály.

Do monogramů patří třeba CNN, GE, Chanel, Under Armour, Volkswagen, IBM. Anebo třeba LG, kde jsou iniciály naštelovány tak, že připomínají tvar obličeje.

Do iniciálů se nejspíše řadí BBC. Možná i Hewlett Packard. Těžko říct. Znaky sice spojeny nejsou, ale vyskytují se uvnitř kružnice, která je vlastně slučuje. Vynesení verdiktu ponechám na vás.

Iniciály se využívají málokdy – nebývají totiž zrovna zajímavé. Daleko častěji se tedy tvoří monogramy a hledají se zajímavé cesty, jak iniciály zajímavým způsobem zkombinovat.Kombinovaná

Tato loga kombinují jak sílu symbolů, tak typografie. Obvykle jde o grafický prvek umístěn nalevo, napravo, nad, pod, anebo uprostřed textu, kterým zpravidla bývá název byznysu. Patří sem Adidas, Puma, Algida a další. Tato loga často existují ve více kompozičních variantách. Symbol jde tedy snadno přesouvat anebo oddělit.Kombi-01.png


Speciální kategorií kombinovaných log jsou emblémy. Oproti klasickému kombinovanému logu nejdou rozpojit – grafická část nejde oddělit od té textové. Obě části jsou do sebe zasazeny takovým způsobem, aby vždy fungovaly právě v této podobě.Emblemy-01.png


Emblémy pomáhají budovat osobnější vztah se značkou. Hlavně u sportovních týmů anebo klubů je to velmi dobře vidět.

Výhodou je jednota loga. Emblém uvidíte vždy stejný. ze všech log bývají emblémy nejosobitější, nejvíce charakteristické a odlišné. Nevýhodou bývá horší čitelnost v malých velikostech.Klady kombinovaných a symbolických logKlady textově založených logPísmaFonty

Vybrat vhodný font pro logo není snadné. Skrze fonty lze, tak jako skrze symboly, vyjádřit přístup, hodnoty a charakter byznysu.

Každý font však komunikuje trochu jinou zprávu. Osobnost písma by měla být v jednotě se symbolem i samotným byznysem. Hračkářství nezvolí příliš seriózní font a právníci nezvolí hravý a dětský font. Styl písma musí být relevantní.

Při volbě písma se myslí na: čitelnost, zaujetí cílové skupiny a reprodukci – detailní fonty s efekty třeba pravděpodobně nebude možné vyšít. Je potřeba se přizpůsobit budoucímu použití.

V případě typografického loga má tvůrce volnost – nemusí se přizpůsobovat žádnému symbolu. Je limitován pouze zadáním a tím, co má logo vyjadřovat.

U kombinovaného loga by se mělo usilovat o pocit jednoty. Písmo by nemělo přehlušovat symbol. Ani stylem, ani tvary, ani barvami. Ale nemělo by ani příliš zanikat. Chce to oba prvky vhodně vyvážit. Zvolený font by měl navazovat na charakteristiky symbolu, anebo jej vhodně doplňovat.

Je symbol hranatý a ostrý? Přidejte k němu hranatý a ostrý font. Je symbol hladký a kulatý? Zkuste kulatější font anebo font se zaoblenými rohy. Je symbol vytvořen z tenkých linek? Vyzkoušejte k němu tenký font. A tak dále.

Fonty podléhají trendům. Vybere-li se font moderní, je možné, že za pár let bude působit zastarale. Což nemusí vadit, jde-li o sezónní logo. Vadit to však bude u firemních log, která mají vytrvat. Je tedy vhodnější vybírat jednoduché a nadčasové písmo.Tón písma

Každé písmo má svůj osobitý tónzní trochu jinak, než jiná písma. Zkuste si v hlavě přečíst následující slova a s největší pravděpodobností zjistíte, že pokaždé slovo ahoj přečtete trochu jinak – jiným hlasem či s odlišným důrazem:


21456.png


Nejde ale jen o fonty. Jde i o stylistiku a řezy písma.

Kurzíva vyznívá jinak, než vzpřímené písmo. Jinak vyzní tučný řez a jinak tenký řez. Velká písmena křičí, jsou seriózní a budí respekt. Malá písmena jsou skromnější, umírněnější a přirozenější. Někdy dokonce firmy v názvu vypustí počáteční velké písmeno a použijí malé, aby působili lidštěji a osobněji.21465.png

Vybírejte tedy písma dle toho, v jakém tónu má logo znít. Zda má křičet, nebo šeptat. Zda má mluvit jemně, nebo hrubě. Jestli má znít sebejistě, či nejistě. Vnímejte písma jako osobnosti s vlastním hlasem, nejen jako sadu znaků.Počet fontů a slogany

Logo nemusí využívat jen jedno písmo. Každé písmo by ale mělo vyjadřovat podobné emoce a být ve stylovém souladu. Zvolení zcela odlišných fontů, vyjadřujících každý jinou zprávu, by bylo matoucí. Mluvím v tuto chvíli o fontech v rámci názvu.

Logo by nemělo obsahovat více než 2-3 fonty. Jinak vznikne písemný cirkus a zhorší se čitelnost a zapamatovatelnost. Více fontů vytváří vícero kontrastních celků, které na sebe poutají pozornost a očí neví, kam se dívat. Což není dobré – leda by to bylo účelem loga a posilovalo to daný koncept.

Zmíněný počet se váže na vícero slov. Obsahuje-li text v logu jen jedno slovo, je vhodné využít pouze jeden jediný font.

Podobně je tomu u množství použitých řezů písma. Není-li to nutné, je lepší pracovat pouze s jedním anebo dvěma řezy či styly písma. Bude-li část slova kurzívou, další část tence a poslední tučně, vznikne zbytečný chaos.21474.png

Co se týče sloganů, ty často využívají odlišné fonty anebo odlišné řezy stejného písma a hlavní text vhodně doplňují. Používá se třeba protiklad – je-li hlavní text patkovým písmem, pro slogan se zvolí nepatkové a naopak. Vygooglete obrázky „slogan logo“ a uvidíte, jak se slogany pracují světové značky.

Dále je ideální slogan odlišit i velikostí písma. Slogan je doplněk, ne dominanta. Slogany by měly být znatelně menší, nežli hlavní text. Proto by se jejich písmo mělo vybírat pečlivě, aby se znaky v menší velikosti neztrácely (příliš tenké fonty) anebo neslévaly (příliš tučné fonty).

Je zkrátka vhodné mezi názvem a sloganem vytvořit kontrast, aby se texty nesloučily do jedné věty. Název i slogan musí být věty samostatné. Vybavte si třeba reklamu na Škodovku. Na závěr reklamy zazní „Škoda. Simply clever.“, nikoli „Škoda simply clever.“ Slogan je tedy pomyslná druhá věta, zatímco název je větou první. Proto je potřeba slogan od názvu odlišit.21483.pngÚpravy písma

Ne vždy naleznete písmo, které se k symbolu dokonale hodí. Jde-li o textové logo, je o to potřebnější font upravit a dodat mu jedinečnost. Bavíme se nyní o úpravách již vykřivkovaného písma – upravovat zdrojové soubory fontů OTF či TTF obvykle licence zakazuje.

Jste-li zručný typograf, můžete samozřejmě vytvořit originální písmo sami a na cizí fonty se spoléhat nemusíte. Pro všechny ostatní tu jsou tisíce fontů, ze kterých je možno vycházet a upravovat je.

Do těchto úprav může patřit například zaoblení anebo zostření rohů, přidání kudrlinek, odseknutí částí písmen a další modifikace.

Cílem úprav je vytvořit lepší vztah a jednotu mezi písmem a symbolem. V ideálním světě mají fonty charakteristiky podobné, jako symboly. Písmo by mělo symbol vyvažovat a doplňovat. Měl by existovat určitý vztah mezi úhly, radiusy zaoblení či tlouštkou písma vůči tlouštkám v symbolu.

Aby bylo možné úpravy provádět, je nejprve potřeba převést font na křivky. V Illustratoru tak učiníte přes panel Text > Vytvořit obrysy.

Na obrázku je vidět zaoblení písma, které nyní lépe sedne k symbolu.21499.png


Úprava křivek písma by měla být prováděna pouze designerem, který (alespoň trochu) rozumí typografii. U sebemenší odchylky je znát, že něco nehraje a písmeno působí divně. Což odpoutává pozornost od částí loga, které pozornost naopak poutat mají.

Písmo by se nikdy nemělo deformovat do výšky ani do šířky. Tehdy se naruší konzistence tloušky písma a některé části budou tlustší, než jiné. Zaprvé to zhoršuje čitelnost a zadruhé to působí neprofesionálně. Chcete-li například využít vysoké respektive úzké písmo, poohlížejte se po fontech s řezy condensed.


21508.png


Za největší hřích se považuje to, když stáhnete font, napíšete v něm název firmy a tím to hasne. Nemá-li tvůrce nápad, který by do písma vnořil, i tak by měl písmo alespoň drobně doupravit, aby nepůsobilo tuctově.

Pokud možno nedávejte fontům obrys stejné barvy (jinými slovy uměle je neztučňujte). Ten obvykle kazí čitelnost a formy znaků nepůsobí tak čistě, jako bez obrysu. Výjimkou je dodání jemného zaoblení rohů skrze tenoučký obrys. Tučný ale písmu nepřidávajte. Části písmen se pak mohou slít – třeba diakritika s písmeny. Ale pokud je tento efekt vaším cílem, proč ne.21519.pngMezery mezi písmeny

Je velmi důležité vyvážit mezery mezi jednotlivými písmeny. Nejsou-li vyvážené, upoutají pozornost a ruší od přirozeného poznávání loga. Mezery mezi znaky ovlivňují i čitelnost písma. Jsou-li mezery velké, zabere text příliš prostoru. Je-li ale písmo nahuštěné s menšími mezerami, hůře se čte.

Přiblížíme si dva termíny:

Tracking (letter spacing) je množství prostoru mezi skupinou znaků uvnitř bloku textu s cílem ovlivnit texturuhustotu textu na řádku anebo v odstavci. Nastaví-li se tracking na 50 bodů, přesně takováto mezera se mezi jednotlivá písmena umístí.

Kerning je proces přizpůsobování prostoru mezi dvojicí písmen s cílem dosáhnout zdánlivé vyváženosti. Mezi písmeny AV je potřeba jiný prostor, nežli mezi písmeny MN. Je tedy běžné, že v rámci jednoho slova bude mít mezi sebou každá dvojice jinou mezeru. Tyto mezery bývají i záporné – například u zmíněného AV.

Tracking bude zajímat ty, kteří pracují s dlouhými texty. Logotvůrce zajímá především kerning. Ten musí být tip ťop. Nevyvážený kerning působí amatérsky. Je tedy potřeba mu věnovat pozornost.

V malých velikostech není špatný kerning tolik znatelný. ve větších velikostech si jej však všimne i laik. Pozná se tak, že slovo nepůsobí uceleně a vzniká více vizuálních celků.
21531.png
Kerning-OPTICKY.png
21551.png
21562.pngLicence fontů

Myslete i na licence. Někteří designeři se mylně domnívají, že mohou v logu použít jakýkoli font, který na internetu dohledají. Prakticky mohou. Legální to však často není.

Ke každému fontu se váží licence. Pozorně si pročtěte soubory, které naleznete v archivu se staženým písmem, abyste zjistili, co s fonty můžete a nemůžete dělat. Některá písma dovolují jen nekomerční použití. Logo je ale komerce jak vyšitá.

Doporučuji nestahovat z free serverů typu dafont.com. Fontům se tam může měnit licence. Viděl jsem fonty, které byly zdarma, poté za malý příspěvek a nakonec skončily na myfonts za stovky dolarů. Můžete namítnout, že to je problém autora a vy jste font stáhli, když byl zdarma. Něco na tom bude. Ale špatně se to dokazuje a i tak mohou nastat zádrhele se zákonem. Je to zbytečný risk.

Dalším rizikem databází free fontů je to, že se zde mohou vyskytovat ilegálně zkopírované fonty. To už předvídat nejde a i z toho mohou být trable.

Jistotou je buďto fonty kupovat, anebo stahovat z důvěryhodných zdrojů, které poskytují fonty čistokrevně zdarma. Tímto zdrojem je třeba google.com/fonts. Tyto fonty jsou relativně kvalitní a dá se z nich při logotvorbě vycházet. Mnoho z nich má i českou diakritiku.

Kvalitní fonty lze koupit například na myfonts.com, fonts.com anebo fontshop.com. Mějte však na paměti, že licence obvykle náleží pouze vám, ne klientovi. Až budete zasílat finální soubory, logo vykřivkujte, aby nebylo upravitelné. V žádném případě font klientům neposílejte, neumožňuje-li to licence. Chce-li klient font použít, musí si licenci zakoupit i on sám.

BarvyÚvod k barvám


„Pouhá barva, nezkažená významem a nespojená s jasnou formou, může promlouvat k duši tisíci různými způsoby.“

- Oscar WildeBarva je jedna z nejsilnějších forem nonverbální komunikace. Během zlomku vteřiny dokáže komunikovat význam, vzbudit emoce, mít dopad na naše chovánínáladu. Barva může člověka popostrčit k akciovlivnit jeho volby například při nákupech produktů.

Hraje i velkou roli v rozpoznatelnosti značek. Máte-li chuť na sladký hnědý nápoj a přijdete do sekce nápojů, nemusíte ani číst etikety a jednoduše skenujete okolí a hledáte červenou (Coca-Cola) anebo modrou barvu (Pepsi).

Barvy pro logo a firemní identitu se nevybírají podle vkusu. Vybírají se pro cílovou skupinu – podle významu, který chceme vyjádřit a emocí, které má logo vzbudit. Případně, jako je tomu u Coca-Coly a Pepsi, lze barvy vybrat tak, aby se na první pohled lišila od barvy konkurence. Barva může logu pomoct, ale také ho může srazit k zemi. Ideální barva podporuje image značky a navozuje vztah se zákazníky.

Máte rádi růžovou? Fajn, ale nepoužijete ji v logu pro posilovnu. Máte rádi černou? Skvělé, ale nevytvoříte celočerné logo pro dětskou ordinaci – naopak zvolíte živé barvy, které vzbudí pozitivní emoce a děti uklidní.

Zamyslete se, zda se vám vybaví byť jediné logo v oblasti fast foodů, restaurací, zkrátka kolem jídla, které využívá jako dominantní modrou barvu. Nic se nevybaví? Modrá barva je totiž sterilní a chladná. Chuť k jídlu naopak zmírňuje a proto se k němu nehodí. Ale taková červená a žlutá – to je jiná pohádka. To už jsou chuťové pohárky provokovány od prvního pohledu na logo.Psychologie barev

Každá barva vyjadřuje jiné emoce a hodí se do jiných situací. Aby designer věděl, kdy se barva hodí a kdy nikoli, musí nejprve porozumět jejich významu. Musí si uvědomit, jaké emoce které barvy vzbuzují. Musí barvy zkrátka pochopit.

Výklad barev není po celém světě jednotný. Odlišné kultury přikládájí barvám různý význam. Tvoříte-li pro klienta z Japonska, prozkoumejte si nejprve význam barev v této oblasti, abyste se nedopustili žádných přešlapů.

Každý z nás, na nějaké úrovni, význam jednotlivých barev chápe. Možná jej neumí vyjádřit slovy, ale u každé barvy něco cítí. Například červená budí silné emoce - stimuluje chuť k jídlu, zvedá krevní tlak anebo hecuje člověka k akci (slevové akce v obchodech). Modrá je pro změnu oblíbená u korporací – působí seriózně, budí důvěru a profesionalitu. Zelená uklidňuje a působí přírodně a zdravě. A tak dále.21585.png


Pozor – tyto emoce necítíme všichni stejně. Vedle kultury hrají roli v tom, co cítíme, i zkušenosti. Každý máme s barvami jiné zkušenosti a proto na nás působí trochu jinak. Pokud někdo v dětství dostával domácí vězení a nesnášel svůj modře vybarvený pokoj, je možné, že v něm bude po zbytek života modrá barva budit negativní emoce. Trochu vyhrocené, ale i to se stává.21593.png


Je tedy nemožné vzbudit totožnou reakci u všech. Vždy se najde někdo, komu barva nesedne a kdo logo zavrhne. Logo může mít nápad a být kvalitně zpracované, ale daný člověk tu barvu nezkousne. To se nedá nic dělat. Výpis asociací a klíčových slov na následujících stránkách by všal měl vzbudit vypsané emoce ve většině z nás.

Vybrat vhodnou barvu je důležité. Mozek totiž nejprve rozezná barvu a až poté konkrétní tvary. Odpudíte-li diváka nevhodnou barvou, odvrátí zrak dříve, než si prohlédne tvar. Naopak, je-li barva zvolena dobře, může upoutat pozornost, divák se bude barvou kochat a během této chvíle začne zkoumat i tvar loga – čímž se staví základy pro zapamatování loga.


Barva-Tvar.pngVýznam barev

Následující přehled je zjednodušený. Lze dohledat rozbory, které dělí modrou na 5 dalších odstínů, přičemž každý z nich má trochu jiný význam. Stejně tak je tomu i u dalších barev. Zvědavci tedy mohou věnovat pár hodin googlení color psychologymeaning of colors.

Asi si všimnete, že se významy některých barev prolínají a zdají se podobné. To je normální. Žádná barva si nenárokuje konkrétní emoce a významy jen pro sebe. Navíc záleží i na kontextu a barvách, které se poblíž té první vyskytují.


Červená: vášeň, láska, nebezpečí, válka, síla, energie, oheň, provokující, agresivní, impulzivní, vzrušení, hluk, bezstarostnost, násilí, akce, dobrodružství, síla, úsilí, bitva, vyzrálost, chutnost, provokace, důraznost.

Žlutá: radost, vřelost, naděje, intelekt, optimismus, mládí, jistota, uvolnění, soulad, harmonie, veselost, otevřenost, pozitivní, hravost, opatrnost, zvědavost, ustrašenost, osvícení, hazard, laskavost.

Modrá: voda, mír, klid, chlad, důvěra, ochrana, profesionalita, moc, serióznost, spolehlivost, nebe, vážnost, úspěch, důstojnost, oddanost, uznávanost, jistota, vědomosti, bezpečí, trpělivost, odpočinek.

Oranžová: kreativita, energie, vzrušení, nadšení, přátelství, sebedůvěra, budí k akci, poutá pozornost, zlato, slunce, teplo, mládež, dostupnost, unikátnost, šťavnatost, exotika, dětskost, aktivní, pronikavá.

Zelená: zdraví, vitalita, vyváženost, přírodnost, svěžest, přirozenost, čerstvost, peníze, růst, novota, jaro, život, obnova, odpočinek, nezkušenost, plodnost, úroda, úspěch, léčení, relax, povzbuzení, čilost.

Fialová: královská barva, majestátnost, tajemnost, spiritualita, sofistikovanost, luxus, úspěch, vědomosti, bohatství, krása, intuice, představivost, moudrost, osobní, magická, drahá, spravedlnost, fantazie.

Černá: autorita, vzdor, tradice, odvážnost, klasičnost, konzervativnost, elegance, formálnost, osobitost, tajemství, styl, vážnost, masivnost, noční, prestiž, nezranitelnost, zlo, strach, negativita, hrozba, smrt.

Bílá: čistota, jednoduchost, mír, svatost, nevinnost, vědomosti, chlad, univerzalita, čirost, ryzost, sterilita, důvěryhodnost, rafinovanost, lehkost, bezchybnost, nadpozemskost, vzdušnost, tichost, jasnost.

Hnědá: tradice, venkov, outdoor, solidnost, užitečnost, dřevo, hloubka, země, půda, drsnost, stálost, vážnost, mlčenlivost, přirozenost, bohatost, vážnost, prostost, decentnost, spolehlivost, lahodnost, střízlivost.

Růžová: citlivost, sympatie, věrnost, něžnost, jemnost, ženskost, voňavost, křehkost, vděčnost, porozumění, květiny, romantika, měkkost, soucit, neposkvrněnost, nostalgie, smyšlenost, voňavost, sentiment.

Šedá: neutrální, chladná, autorita, nezajímavost, praktičnost, respekt, stabilita, náladovost, skromnost, nejistota, logičnost, profesionalita, konformita, stálost, nadčasovost, účinnost, poctivost, svědomitost.RGB vs. CMYK

Chcete, aby vaše logo vypadalo stejně na monitoru, vizitce, i na letáku? Tvořte v barvách, které tuto konzistenci umožní. Při tvorbě vektorových souborů dostanete na výběr režim barvy RGB a CMYK. Který vybrat?

RGB využívá aditivní míchání červené, zelené a modré. Aditivní znamená, že se složky sčítají. Vidíte to na monitorech, displejích a projektorech: podklad je černý a poté se barvami rozsvítí. RGB jsou tedy barvy pro web a digitální zařízení. Pokud vám na webu nějaké logo dráždí oči, nejspíš je tvořené v RGB. Zářivé logo nepůsobí profesionálně. Navíc bývá na světlém pozadí nečitelné.

CMYK využívají subtraktivního míchání barev azurové, purpurové, žluté a černé. Subtraktivní znamená, že každou přidanou složkou se ubírá původní světlost. Vidíte to u papíru: podklad je bílý a poté je barvami ztmavován. CMYK jsou tedy barvy pro tisk. Jsou příjemné na pohled a oproti RGB nejsou nijak agresivní.

Na obrázku níže je nalevo vidět zářivá zelená v režimu RGB a napravo nejbližší tisknutelná zelená v režimu CMYKRGB-vs-CMYK.pngKterý režim tedy vybrat? Oba disponují odlišnými barvami. Část prostoru RGB a CMYK se překrývá, část ale nikoli. Převod ze CMYK do RGB bývá bez problémů. Naopak to funguje málokdy. Zářivé barvy ve CMYK vyblednou. Jednoduše z důvodu, že je nelze tisknout.CMYK obsahuje pouze tisknutelné barvy.

Někdo sice říká, že potřebuje logo jen pro web, ale dříve či později je téměř vždy potřeba logo tisknout či jinak použít v nedigitálním světě. Nebude-li logo připraveno v barvách pro tisk a budou-li se muset barvy upravovat, znamená to narušení konzistence loga, které by mělo ve všech situacích vypadat pokud možno stejně.


Tvořte tedy ve CMYK barvách a pak je exportujete do RGB.


22486.pngCMYK vs. Pantone

Tak. Máme dokument CMYK. Nyní je potřeba rozhodnout, zda pracovat se základní škálou barev CMYK, nebo Pantone. Srovnání z hlediska tisku:

CMYK jsou procesní barvy. Míchají se až při tisku pomocí mnoha miniaturních teček. Používá je většina komerčních tiskáren. V každé z nich se ale daná barva namíchá trochu jinak, což je problém. Světlé odstíny (např. jasná žlutá) navíc mohou být potlumené, pobledlé.

Pantone jsou přímé, předmíchané solidní barvy, které nalezneme v oficiálním vzorníku. Patří sem i metalické barvy, které CMYK ani nezná. Pantonky jsou standardizované, přesné a konzistentní. Mají vícero vzorníků. Hlavními jsou: Coated (pro natírané papíry) a Uncoated (pro nenatírané). S těmito si obvykle vystačíte. Pantonky jde i škálovat (tzv. tint) a vzbudit dojem vícebarevnosti.

Velká část Pantone barev jde do CMYK převést (s mírnou odchylkou). Při opačném převodu ale často vznikají odchylky velmi drastické. Je proto lepší začínat s Pantone. Export do CMYK bude potřeba také, třeba pro tisk plakátů, kde budou fotografie a nebude možné je Pantonkami vytisknout. CMYK je ideální zvolit, obsahuje-li grafika více jak 3 barvy – to by se tisk klientovi pěkně prodražil.


Finální srovnání:


Na obrázku níže vizte Pantone vzorník v coated a uncoated podobě.

Vzorníky Pantone naleznete v Illustratoru v menu: Okna > Knihovny vzorníků > Knihovny barev > PANTONE+ Solid Coated či Uncoated.


PantoneCaU.jpg

Ano, Pantonek není moc a někteří grafici se cítí v tomto prostoru sklíčeni, ale za ty kvalitní výsledky to stojí.

Vězte, že barevných palet je ještě více. Možná se někdy setkáte s paletami RAL, které se využívají především u nátěrových barev. Tím vám ale nechci motat hlavu a věřím, že v tuto chvíli znalost RGB, CMYK a Pantone barev postačí. Běžný klient po vás RAL stejně chtít nebude.Tipy k barvám


Laďte logo v černé barvě. Nerozptyluje vás a můžete se soustředit na formu. Jakmile bude tvar dokonalý, začněte barvit.


Ladte-v-cerne.png


Snažte se v logu využívat 1-3 barvy. Více ne, není-li k tomu důvod.


21619.png


Pokud možno, nepoužívejte zářivé barvy. Taková žlutá není na oko moc příjemná. A v menších velikostech se na světlém pozadí ztrácí. Na druhou stranu, na tmavém pozadí je vynikající. Doslova.


21629.png


Vybírejte barvy s ohledem na pohlaví cílové skupiny. Muži preferují barvy syté, nejraději mají, dle průzkumů, modrou. Ženy dávají obvykle přednost pastelovým barvám, nejraději mají fialovou.


21641.png


Nepoužívejte přechod z barvy do ztracena. Mnoho tiskáren nedovede tisknout méně jak 3% krytí. Přechod pak nebude plynulý a objeví se nepěkné schody.


21652.png


Obecně se pokuste přechodům vyhýbat, neplní-li žádný účel a jsou tedy jen na parádu. Případně vytvořte i jednobarevnou variantu pro přímý tisk, výšivky atd.


21675.png


Když už přechody, tak decentní. Ne agresivní.


21686.png


Nepřidávejte vržený stín. Zhoršuje čitelnost a kazí kontrast. Navíc se se stínem ve vektorech hůře pracuje a ne všechny verze programů jej zobrazí stejně.


21696.png


Pokuste se nevyužívat styly krytí Násobit, Překrýt apod. Opět se často zobrazují v jiných programech odlišně. Zkuste to vyřešit přes běžné barvy – jde to.


21705.png


Nevíte, jak decentně zabarvit font vedle barevného symbolu? Zkuste šedou. Míchejte ji ale především z barev CMY – šedá bude živější, než výchozí šedá ze vzorníku.


SEDAAA.png


Chcete-li černé logo v plné kráse, zkuste tzv. rich black: C=40%, M=30%, Y=30%, K=100%. Černá bude sytější, živější a... černější.


RichBLAAACK.png


Dumáte-li nad tím, jakou druhou barvu k té první vybrat, zkuste doplňkovou barvu – protilehlou na barevném kole. Nevíte-li,o čem je řeč, googlete complementary color a colorwheel.


21730.png


Zkoumejte konkurenci vašeho klienta, abyste věděli, kterým barvám se vyhnout.

Postup tvorbyPřehled

Stručný postup tvorby je: mysl - tužka - vektor. Než ale tvorba započne, musíme nejprve porozumět klientovi a jeho byznysu. Toho docílíme pomocí sestavení kvalitního zadání.

Jak dlouho tvorba loga trvá? Někdy pár dní, někdy týden, někdy měsíc a u velkých firem třeba i rok. Každý tvůrce a projekt má jiné tempo a záleží i na počtu korekcí a zádrhelů při tvorbě.

V následujících kapitolách si rozvedeme, jak vypadá časová osa vzniku loga. Výsledné logo může být jednoduché, ale tomuto výsledku často předchází desítky hodin analýzy zadání a trhu, nekonečné skicování a pečlivé zpracování do digitální podoby. Není to na pár minut, jak si někteří myslí. Klasický scénář:

Postup: sběr informacíSestavení zadání

Než začneme tvořit, musíme klienta a jeho byznys pochopit. Vídám poptávky: „Vytvořte mi prosím logo pro *název firmy*. Předem děkuji za návrhy.“ – takhle to nefunguje. Logo musí být vytvořené na míru. Musí plnit klientovy cíle. Musí odrážet charakter byznysu a vhodně jej reprezentovat. A musí zaujmout cílovou skupinu. Je potřeba se do klienta vcítit - jinými slovy, být empatičtí.

K pochopení nám pomůže sestavení kvalitního zadání pomocí otázek, které zmapují, kdo klient je, co potřebuje a proč to potřebuje.

Zadání je vlastně taková mapa k pokladu. Dostanete spoustu nápověd, které vás nasměrují vhodným směrem a budete-li je následovat, poklad (dobrý nápad a posléze dobré logo) najdete.

V podstatě jde o sběr klíčových slov. Čím více jich získáte, tím lépe. Čím konkrétnější budou, tím lépe. Snažte se klienta nasměrovat, aby nepoužíval obecná slova jako moderní, ale upřesnil je třeba na dynamickévzdušné.

Odpovědět není vždy snadné, ale je to nezbytné, má-li vzniknout kvalitní a relevantní logo. Některé otázky se mohou zdát osobní, jelikož se v byznyse těžko odděluje charakter služeb od charakteru těch, kteří tyto služby poskytují.

Kromě otázek na následujících stranách se můžete ptát na cokoli dalšího. Jakákoli informace navíc pomůže při generování nápadů. Někdy může i hloupá či zvláštní otázka vyvolat odpověď, díky které vás napadne dokonalé řešení.

Bude-li vás téma zadání zajímat více, můžete si přečíst můj článek Bez zadání to nejde, ve kterém jsem se do tohoto tématu ponořil ještě hlouběji.Otázky pro klienta

Profesionální logotvůrci se ptají na podobné otázky:


Jaký název chcete do loga zahrnout? Bude použit slogan?

Aby se nestalo, že vznikne logo s perfektní kompozicí a zjistí se, že je do návrhu ještě potřeba přidat „s.r.o.“ a slogan o sedmi slovech.


Jaké je Vaše zaměření? Co děláte? o co se snažíte?

Těmito otázkami zjistíme informace o klientově byznyse: co dělá a ideálně i proč to dělá. Bez znalosti zaměření nelze relevantní logo vytvořit. Jiný styl si žádá marketingová firma a jiný módní e-shop.

Neuškodí, pokud se klient rozepíše i o cílech – kde se třeba vidí za 5, 10 let. Tvůrce pak může přemýšlet nejen o tom, jaký byznys zrovna je, ale i o tom, jakým bude a logo tomu přizpůsobit.

Je rozdíl mezi kavárnou, která chce dlouhodobě zachovat tradiční atmosféru a kavárnou, která se chce naopak vyvíjet, modernizovat interiér a každým rokem nabízet nové vychytávky pro zákazníky.


Čím se lišíte od konkurence? v čem jste výjimeční? Proč by si měl zákazník vybrat vás?

Toto jsou asi nejdůležitější otázky. Kvalitní logo je takové, které odráží klientovu jedinečnost. Proto je pro tvůrce důležité vědět, čím je klient unikátní, aby mohl s touto unikátností pracovat.

Odpovědět na tuto otázku bývá pro klienty občas těžké. Někdo si dokonce myslí, že se ničím neliší. Opak je pravdou. Každý byznys se něčím liší, byť třeba maličkostí. Jde jen o to se zamyslet a odlišení naleznout a specifikovat.


Jaké vlastnosti byste svému byznysu přisoudili? Jaké hodnoty má logo odrážet?

Klientům radím, ať si představí, že je jejich firma či služba člověkem. Jaké by měl vlasnosti? Jaký by měl charakter? Jaké by zastával hodnoty? Byl by to extrovert anebo introvert? Vtipný anebo seriózní?

Zde přichází klíčové odpovědi, které tvůrce nasměrují. Půjde-li o dravou firmu, která chce být lídrem, bude logo vypadat jinak, než u firmy, která se chce spíše držet při zemi a takové ambice nemá.


Jaká je odhadovaná cílová skupina?

Zajímá nás: pohlaví, věk, příjmy, povolání, geografická lokace a další. Cílíme na studenty? na chovatele psů? na korporace? Specifikace ovlivní výběr barev i stylu loga. Jinak vypadá logo cílené na maminky na mateřské dovolené a jinak cílené na investory.


Co má logo sdělovat? Jak by mělo působit na zákazníky?

Obrázek řekne více, než tisíc slov. U loga to platí dvojnásob. Logo může působit důstojně a seriózně, anebo působit vtipně či odlehčeně. Chce-li klient cílové skupině sdělit poselství své firmy anebo vzbudit konkrétní emoce, zde je k tomu prostor.


Kdo je Vaše největší anebo nejbližší konkurence?

Je dobré vědět, kdo je klientova konkurence. Půjde-li o nové knihkupectví, je ideální zjistit, jaká další knihkupectví poblíž jsou. Bylo by trapné náhodou vymyslet podobný symbol a zvolit podobné barvy, jako má konkurence pár desítek metrů daleko. Bylo by to matoucí a neprofesionální.


Máte motto? Napadá Vás citát, který rezonuje s Vašimi službami či přístupem?

Just do it. Think different. To nejsou jen slogany. To jsou přístupy daných značek. Někdo žádné motto nemá, to je v pořádku. I tak se na to zkuste zeptat, jelikož třeba některé citáty jsou tak silné nástroje, že na nich někdo staví celý svůj přístup k práci.V takovém případě je skvělý bonus, když logo tento přístup odráží.


Kde se bude logo využívat?

Zjistěte, zda bude logo žít na webu, zda se bude tisknout, vyšívat, používat pro razítka, potisk automobilu anebo třeba pro rytinu. Zjístíte tak, zda si můžete dovolit detailnější logo, anebo se naopak detailům vyhnout z důvodu problematické reprodukce. A pokud třeba půjde o logo pro truhláře, který nemá ani webové stránky a bude logo pouze vyrývat do svých produktů, nebudete muset věnovat zbytečný čas výběru dokonalých barev či dokonce vymýšlení barevných efektů, jelikož tyto efekty v rytině nezobrazíte.


Máte představu o ideálním návrhu či vlastní nápady, které chcete do loga zahrnout?

Někdy má klient připraveny vlastní nápady. Někdy má dokonce jasnou představu, jak má logo vypadat. Pokud ano, zjistěte to.


Existuje naopak nápad či symbol, který v logu nechcete?

Má-li klient hrůzu ze lvů, je dobré to vědět, než vytvoříte lví logo.


Co od loga očekáváte? Co myslíte či doufáte, že změní?

Logo se pořizuje proto, aby něco změnilo, zlepšilo, ovlivnilo. Ptejte se, co konkrétně chce logem změnit právě váš klient. Co od loga očekává.


Preferujete konkrétní barevné kombinace? Chcete se naopak některým barvám vyhnout?

Pokud klient nesnáší zelenou a vy navrhnete zelené logo, může mít logo geniální nápad, ale barevnost klienta natolik vykolejí, že logo zavrhne.


Máte jiné speciální požadavky?

Ne vždy dokáží předešlé otázky zmapovat vše. Někdy má klient specifický požadavek – například aby logo barevně i stylově zapadlo do určitého interiéru.Ukázky preferencí

Je na místě klienty požádat o ukázky log, která se jim stylově líbí a naopak nelíbí. Nejlépe i zjistit, proč se líbí či nelíbí. Osobně klientům doporučuji galerii logopond.com, kde je kvalitních log spousta.

Subjektivní pocit hraje u log stále velkou roli – loga se často volí na základě vkusu. Není to vhodný přístup, škodí to byznysům, ale je vyčerpávající a marné s tím bojovat. Spíše se jako designer snažte klientům pomoci tuto problematiku pochopit a najděte kompromis mezi tím, co se jim líbí a tím, co bude v praxi fungovat.

A abyste předešli tomu, že vytvoříte logo, které jde stylově proti vkusu klienta, žádejte o ukázky. Ty vás vhodně nasměrují a budete mít od první chvíle jasno, jaký styl klient preferuje a můžete se dát do hledání zmíněného kompromisu.

Mnoho klientů se bojí, že těmito ukázkami tvůrce negativně ovlivní. Anebo že dokonce logotvůrce ukázky vykrade. Ujistěte klienty, že se bát nemusí.
21763.pngK čemu jsou dobré ukázky? Pomocí nich se dozvíte věci, které třeba klient ani nedokáže popsat. Dobrý grafik si v ukázkách všimne společných znaků a dokáže odvodit, že se klientovi například líbí tvary se zakulacenými rohy, loga s jemnými barevnými přechody, že preferuje jednoduchá loga před propracovanými, že upřednostňuje tenké písmo a tak dále. Toto byla jen stručná ukázka. Ve skutečnosti toho designer vyčte daleko více.

Ukázky si doporučuji poskládat do jednoho obrázku. Na jednu stranu loga, co se líbí a na druhou stranu ta, co se nelíbí. K obrázku se vracejte, ať víte, že jste stále na správné cestě a netvoříte něco, co se klientovi nebude líbit.

Nechce-li klient ukázky dodat, je to obvykle ze dvou důvodů:
21774.pngAnalýza a průzkum

Jakmile je sestavené zadání, přichází jeho analýza. Abyste se nemuseli k zadání neustále vracet, vypište si na papír klíčová slova. Pokud se některá slova napříč zadáním opakují, zvýrazněte si je – pravděpodobně budou pro klienta důležitější, než ta ostatní.

Dále přichází průzkum. V tuto chvíli se designer mění na houbu. Nasává co nejvíce informací. Je dobré si vytvořit složku pro ukládání tematických obrázků, které vás na internetu zaujmou. Pak je využijete pro tvorbu moodboardu. Zároveň už si na papír průběžně pište myšlenky, které vás napadají, anebo už si rovnou skicujte miniatury svých nápadů.

Zkoumat budete zejména dané téma. Tvoříte-li logo pro hodináře, vyhledejte si historii výroby hodinek, pročtěte články a projeďte fotky s hodinkami. Prozkoumejte tematiku skrz naskrz. Průzkum je vaše palivo. Rozšíří vám obzory a vnukne spoustu nápadů. Pokud průzkum přeskočíte, zbytečně se limitujete.

Také přichází průzkum trhu – konkurence. V první řadě se zkoumají loga – symboly i barvy. Pro srovnání pomáhá si loga konkurence vložit do jednoho obrázku. Nalezněte společné znaky a vymyslete, jak se od těchto log odlišit. Zkuste u nich najít slabé stránky a tyto nedostatky ve svém logu překonejte.

Pokud možno se vyhněte barevným kombinacím, které konkurence využívá. Máte-li pocit, že konkurence zabrala všechny možné barvy, vyvarujte se přinejmenším podobnosti s lídrem trhu – mohlo by to vypadat, že jste se jím inspirovali, což by nepůsobilo profesionálně.21783.png


Mimo to lze zkoumat třeba i konkurenční výhody a srovnat je s vaším klientem. Pokud ze zadání vyplyne, že se váš klient chce lišit benefity X, Y a Z a vy zjistíte, že jedna konkurence už benefit X nabízí a druhá už nabízí benefit Y, tak vy se zaměříte na to, abyste do loga odrazili zejména benefit Z.

Neuškodí průzkum cílové skupiny – pročtení diskusí či navštívení tematického fóra. Je dobré dostat se cílové skupině do hlavy.

Tvoříte-li logo pro již existující firmu, prozkoumejte její web, pročtěte si její historii, vezměte v úvahu tón její komunikace se zákazníky a celkový styl a atmosféru webu. Je-li navrhnut kvalitně, odráží charakter a hodnoty daného byznysu (skrze specifické tvary, barvy, fonty, styl) – na to může logotvůrce esteticky navázat.Moodboardy

Věřte tomu, že už po jedné hodině průzkumu budete mít hlavu jako balon. Dozajista zapomenete, že jste nějaké věci vůbec viděli. Všechny zajímavé obrázky si proto ukládejte, abyste se k nim mohli vracet. Pokud jich nasbíráte desítky či stovky, je to jen dobře. Čím více, tím lépe. Stahujte fotky, ilustrace, textury, písma, anebo barevné palety. Jakmile průzkum dokončíte, projeďte nastřádané obrázky a sestavte si pěkný moodboard.

Co je to moodboard? Jedná se o shluk obrázků, které nějak souvisí s projektem a jako celek vzbuzují nějaké emoce, nějakou náladu. Když se na takový moodboard podíváte, okamžitě na vás dýchne jeho atmosféra a vyvolá ve vás určité pocity. Konkrétní podobu moodboardu si volí každý tvůrce sám.


Mooooood.jpg


Smyslem moodboardu je udat směr, kterým se chcete vydat. Definovat jakýsi vizuální hlas klienta. Zkrátka se pokuste vše, co o klientově byznyse víte, převést ze slov do obrázků. A k tomu přidejte relevantní obrázky z průzkumu. Klidně přidejte i náhledy log, která se klientovi líbila.


Příklady: Jde o dynamickou firmu? Můžete zahrnout fotografii letícího šípu, anebo běžící šelmy. Je firma šetrná k přírodě? Najděte pěknou fotografii lesa, ze které sálá přírodnost. Zakládá si firma na pevných vztazích se zákazníky? Použijte fotku odaných rukou. Chce být firma lídrem na trhu? Přidejte foto člověka, který vyšplhal na vrchol hory. A tak dále.

Moodboardy nemusí být doslovné. Jde o emoce. Najdete-li fotografii ruční výroby řetízku, která vyzařuje vhodnou atmosféru ruční tvorby šperků, klidně ji vložte do moodboardu pro šperkařku, která tvoří pouze náušnice. Jde o metafory, ne doslovnost.

Moodboardy se netvoří proto, aby se na ně tvůrce jednou podíval a šmitec. Tvoří se, aby se k nim tvůrce během tvorby loga vracel. Aby se ujistil, že jde stále po správné cestě a že stále vymýšlí logo ze stylu, který si dříve stanovil.

Nikde není psáno, že se od moodboardu nelze později odklonit. Pokud však vytvoříte moodboard kvalitní, který odráží potřebné hodnoty a emoce, postavíte si tak dostatečně solidní základ pro vymýšlení relevantního loga.

Postup: hledání nápadůGenerování nápadů

Generování nápadů je kreativní a průzkumný proces. Zatím nejde o hledání konkrétních řešení, ale spíše o nalezení co nejvíce asociacíprototypů myšlenek, které budete později rozvíjet.

Odrazte se od klíčových slov, která jste si vypsali a zvýraznili v zadání. Máte-li jich dostatek, časem vás něco napadne. Zpravidla je s vymýšlením problém tehdy, máte-li informací velmi málo.

Pamatujte, že první nápad není nikdy nejlepší. Možná jednou do roka vás něco osvítí a dokonalé řešení přijde na první dobrou. I kdyby se to ale stalo, prozkoumejte i jiná řešení. Mnoho profesionálů říká, že není nic nebezpečnějšího, než mít jen jeden nápad.

Nebojte se generovat i špatné nápady. Budete klidnější, že jste prozkoumali všechny možnosti a navíc – nikdy nevíte, kdy se ze špatného nápadu nevyklube nápad dobrý.

Pokuste se myslet jinak. Jak se říká outside the box. Namáhejte své kreativní mozkové závity a hledejte netradiční řešení.

Nepřemýšlejte příliš doslovně. Škodovka také nemá v logu auto. Logo nemusí říkat, co firma dělá. Hledejte spíše metafory.

Pro nalezení dobrých nápadů neexistují zkratky. Někdy dobré nápady nepřichází vůbec a tvůrce je zoufalý. V dalších kapitolách uvedu postupy, které ke generování nápadů využívají profíci.

Někdy nápad přijde jako zjevení. Najednou se vyjasní. Tomuto momentu ale obvykle předchází mnoho hodin či dnů narážení na překážky a špatné nápady. Pamatujte, že je to proces. Věřte, že dříve či později ten nápad přijde. Hlavně nepropadejte panice, stres omezuje kreativitu.Magické kombinování nápadů

Aby bylo jasné, proč na následujících stránkách hledáme tolik klíčových slov, zmíním tuto část již zde, ikdyž se ve skutečnosti odehrává až během skicování. Co se bude dít se všemi slovy, které vygenerujeme? Budeme je kombinovat.

Tady se dějí ta kouzla – logotvůrčí magie. Tady do sebe vše zacvakne. V tento moment se ukáže, jak kreativní logotvůrce je.

Co je kombinováním myšleno? Nejlepší bude vysvětlení příkladem. Vycházejme z názvu Creative Bird. V překladu je jedním klíčovým slovem kreativní a druhým slovem pták. U slova kreativní může tvůrce dospět k symbolu tužky. U ptáka je symbol zřejmý.

Méně kreativní tvůrce pracuje jen s jedním symbolem: buďto s tužkou anebo ptákem. Jeden z těchto motivů se snaží zajímavě zpracovat. Výsledek nemusí být špatný. Může vytvořit nádhernou ilustraci. Logo pak bude dozajista líbivé. Nebude ale nápadité.

Kreativnější tvůrce symboly kombinuje. Snaží se je skloubit. Snaží se využít jak tužku, tak ptáka. Logo nemusí být tak vizuálně vymazlené, jako ptačí ilustrace od předchozího designera, ale to nevadí. Logo totiž bude nápadité. A nápaditost má vždy přednost.

Nápaditost znamená lepší zapamatovatelnost. Samozřejmě je skvělé, je-li i toto logo vymazlené k dokonalosti. Z hlediska logotvorby ale dokonalý nápad vede nad dokonalým zpracováním.


21810.png


Nemusí se kombinovat jen 2 klíčová slova. Lze jich využít klidně 5 a více. Pozor ale, aby nebylo logo překombinované. Aby jej ještě někdo pochopil, respektive dílčí prvky v logu objevil – přestože třeba ne okamžitě. Anebo alespoň některé z dílčích prvků.

Ať už budete kombinovat jakýkoli počet klíčových slov, užijte si to. V této etapě tvorby máte šanci se projevit a ukázat, co ve vás je.


Kombooo.pngMyšlenkové mapy

Myšlenkové mapy (též mindmapy či wordmapy) jsou fajn pomůcka. S jejich pomocí lze pohodlně vymýšlet nová klíčová slova k těm, která už máte. Prakticky jde o mapu asociací. Myšlenkové mapy vám obvykle pomohou najít spoustu nových nápadů.

Tvoříte-li logo pro rybáře, jedním z klíčových slov bude jistě ryba. Toto slovo si napíšte na papír a zvýrazněte. Přemýšlejte, co se vám vybaví, když se řekne ryba. Řekněme, že vás napadne voda, udice, rybí maso a další. To vše si vypište okolo slova ryba a jednotlivá slova s rybou spojte, aby bylo zřejmé, odkud asociace vychází. Tak vznikne první úroveň asociací.mind1.jpg


Teď vytvořte druhou úroveň. Zaměřte se na nové slovo, třeba na vodu. Co vás napadne? Vlny? Modrá barva? Rybník? Moře?

Nemusíte vypisovat jen podstatná jména, klidně pište i vlastnosti: studená, slaná a sladká. To vše sepište a spojte se slovem voda.mind2.jpg


A tak dále. Tímto způsobem můžete pokrýt klidně celý papír. Mnoho klíčových slov nevyužijete, ale často takto naleznete slova, která by vás jinak nenapadla.

Tvořte tak, jak uznáte za vhodné. Nemusíte ani slova psát, rovnou můžete kreslit malé skici – místo slova vlny nakreslíte vlnku, místo spojení modrá barva si nakreslíte modrou plochu apod. Tím se dostanete do kreativnějšího rozpoložení, které vás třeba inspiruje k dalšímu skicování.

Jakmile je mapa hotová, projděte ji a zvýrazněte slova, u kterých cítíte, že by se s nimi dalo dobře pracovat. Během skicování je pak budete vyjadřovat graficky a náhodně mezi sebou kombinovat.

Pokud vás zrovna žádné asociace nenapadají, můžete nahlédnout do slovníku synonym anebo do výkladových slovníků. Slovník synonym naleznete třeba na stránce nechybujte.cz a jako výkladový slovník může posloužit Wikipedia.Další tipy nagenerování nápadů


Metoda: Před, během a po

Zkuste metodu od designera Jeffa Pollarda: před, během a po. Jedná se o prostou metodu, která hecuje k přemýšlení v širším kontextu. Pomocí ní lze dobře rozvíjet myšlenkové mapy a dospět k dalším relevantním klíčovým slovům.

Dáme si příklad. Mějme klíčové slovo déšť.

U fáze před se zamyslíte, co se děje před deštěm. Dospějete k závěru: přijde mrak, zatáhne oblohu, skryje slunce a ochladí se.

U fáze během je to jednoduché – prší. K zemi padají miliony dešťových kapek. Navíc se lidé schovávají pod deštník či kapucu.

U fáze po vás pravděpodobně napadnou kaluže, mokro a bláto.

Samozřejmě takto nelze rozvést úplně každé slovo. Pokud ale nějaké slovo rozvinutí umožní, zkuste to. Třeba náhodou objevíte velmi zajímavá řešení.21848.png


Metoda: 9 segmentů

Další metodu pro hledání slovních asociací doporučuje ilustrátor Von Glitschka. Rozdělí si kružnici na 9 segmentů: hyperbola, personofikace, emoce, slang, historie, fakta, metafora, slovní hříčka a idiom. Doprostřed kružnice dá klíčové slovo a snaží se do každého segmentu něco vymyslet. Toto už je daleko náročnější, nežli metoda před, během a po.

Není třeba metodu využívat přesně v této podobě. Sám jsem ji nikdy v plné podobě nepoužil. Zmiňuji ji ale proto, abych vám dal co nejvíce námětů a třeba vás inspiroval i k nalezení vašich vlastních postupů, jak asociace hledat.


Metoda: Rozbor názvu

Tuto metodu využívám asi nejraději. Zaměřím se na slova v názvu a ta se snažím graficky vyjádřit. Například, jak jste viděli v jedné dřívější kapitole, jsem pracoval s názvem Creative Bird. ze slova creative jsem vyvodil tužku a ze slova bird ptáka. A následně jsem hledal způsoby, jak tyto dva motivy propojit.

Využíváte-li tuto metodu, tak často kombinujete naprosto odlišné a nesouvisející motivy. Jde prakticky o nesmyslné kombinace, které ale, jsou-li zpracovány šikovně, mohou přerůst v tzv. killer idea – v zabijácký koncept, tedy v dokonalý nápad.

Případně, jde-li o cizí slova, projděte slovníky – najděte překlady a výklady. Takto jsem u jednoho projektu zjistil, že název ve francouzštině znamenal konkrétní druh stromu, což mě inspirovalo.

Bohužel, jak mám tuto metodu rád, tak ji často v praxi využívat nemohu. Proč? Většina byznysů zkrátka nemá použitelný název, anebo má zkrátka název, který nic neznamená, nebo je tuctový.Výběr vhodného stylu

V návaznosti na zadání, moodboard a vygenerované nápady byste již v tuto chvíli měli mít přibližnou představu, v jakém stylu budete logo tvořit. Nemusíte zatím znát konkrétní grafické řešení (to naleznete při skicování), ale měli byste už vědět, do jakého kabátu logo oblečete. Zda půjde o minimalistické a jednoduché logo, anebo propracované s mnoha detaily. Zda bude hrát barvami, anebo půjde o jednobarevné logo. Zda bude výrazné, anebo jemné. Zda bude vtipné, anebo vážné.

Jestliže jste nad stylem loga ještě nepřemýšleli, je na to ta nejvyšší chvíle. Projeďte si znovu především zadání. Zkuste si v hlavě vizualizovat styl, jakým je zadání sepsáno, jaká klíčová slova se opakují, jaký máte z celého projektu pocit. Od tohoto se odražte.

Hlavní je, aby si logo nehrálo na něco, čím klient není. Půjde-li například o hračkářství, je nesmysl vytvořit luxusní logo připomínající přední módní značky. Leda by šlo o luxusní hračkářství. V jiném případě to ale bude působit namyšleně a nevhodně. Najít vhodný styl je tedy velmi důležité. Každý klient potřebuje něco trochu jiného.
21858.png


Někdo provádí izolaci přístupů až po skicování. Může být. Nicméně zamyslíte-li se nad tímto aspektem již před skicováním, o to dříve se dostanete na tu správnou cestu a nebudete muset na konci skicování část log poškrtat, protože se ke klientovi zkrátka nehodí.

Postup: skicováníSkicoaniDvou.jpg


Skicování: hledání grafického řešení

Přichází ta nejzábavnější a nejkreativnější část procesu tvorby loga. U profesionálů je běžné, že skicováním stráví nejvíce času. Skicování se dělí na hledání nápadů a jejich pilování. Někdy trvá déle hledání, jindy pilování.

Skicování je hledání nápadů za pomocí tužky a papíru, přičemž se odrážíte od již vygenerovaných klíčových slov. Nemusíte být kreslíř, abyste dokázali skicovat. Jde o stručné vizuální vyjádření myšlenek, ne o krásné obrázky. Pointou je řešení problémů: kombinování různorodých myšlenek.

Během hledání nápadů se nezaměřujte na detaily. Jde o to vyjádřit esenci různých myšlenek, které se budou později rozvíjet. V tuto chvíli jde o rychlost, o vizuální brainstorming.

Zatím se nic neladí, nejprve je potřeba vše dostat z hlavy. Až budou myšlenky na papíře, můžou se ty vybrané pilovat.

Nebojte se skicovat hrozně. Nezáleží na kvalitě skic, jde o to objevit použitelná řešení. Ale zároveň i ta nepoužitelná, která zavrhnete a už se jim nebudete věnovat.

Dostaňte z hlavy opravdu všechny nápady. I ty špatné. Nenechte nic náhodě. Někdy nápad, který v hlavě vypadá špatně, vypadá na papíře dobře. Navíc, pokud byste jej nenakreslili, bude vás zbytečně v hlavě neustále strašit.

Zatím nevybírejte favority. Zajímavé koncepty si zvýrazněte, ale více pozornosti jim zatím nevěnujte. Jakmile se pustíte do pilování konceptů, začnete se už soustředit na konkrétní řešení a k vymýšlení nových nápadů se hůře vrací. Udržte si nezaujatý pohled co nejdéle a vygenerujte co nejvíce odlišných nápadů.

V této fázi se zaměřujte na formy, cesty, linie. Zatím neřešte barvy, stínování, ani žádné efekty.

Skici nemusí být extra veliké. Stačí miniatury okolo 1-2 cm. Až v procesu pilování je můžete zvětšit a pracovat na detailech.

Ke skicám si piště klidně i poznámky do budoucna. Například náměty na barvy, na styl zpracování a tak dále.

Vězte, že i ta nejjednodušší loga často prošla dlouhým skicováním. K této jednoduchosti se totiž musí tvůrce složitě probojovat. Zjišťovat, kterou hranu či linii jde z tvaru ještě odstranit, aby byl motiv v symbolu rozeznatelný. Zároveň však mít na paměti, že čím jednodušší symbol, tím spíše už někoho napadl a tak je potřeba i toto jednoduché logo nějakým způsobem okořenit.

A jak dlouho skicovat? Dokud nepřijde ten pravý nápad. Jak hopoznat? Máte z něj vnitřně skvělý pocit – ale opravdu skvělý pocit, nemá cenu si nic nalhávat. Ideální je, když podobných řešení naleznete více, aby měl klient z čeho vybírat.

Obvykle to znamená mít na papírech desítky až třeba stovku skic. Samozřejmě tím nemyslím 100 zcela odlišných a originálních nápadů, to by zvládl vygenerovat málokdo. Obvykle člověk pendluje mezi hrstkou základních konceptů, které se snaží mezi sebou kombinovat, vyřešit různé kreativní problémy a dospět k tomu pravému řešení.Proč nezačít rovnou ve vektorech?

Než přejdu dále, odpovím na otázku, kterou si možná někteří položili: proč skicování nepřeskočit a nedat se rovnou do vektorové tvorby?

V grafických programech vše vyžaduje zbytečné mezikroky, které brzdí tvůřcí proces. Skicování umožňuje kreativní svobodu.Nic vás neomezuje. Je jednodušší, pohodlnějšírychlejší. Můžete si jen tak nahodile čmárat a najednou – heuréka! ve všech těch čmáranicích se objeví něco, co vám vnukne nápad.

Každý z nás se (předpokládám) naučil nejprve kreslit a až pak používat počítačovou myš. Kreslení, čmárání, zkrátka využívání pera či tužky je pro člověka přirozenější. Myš vyžaduje koordinaci ruky a oka. Skicování koordinaci nevyžaduje. Zkrátka rovnou kreslíme.

Vektory limitují tvorbu a zabraňují náhodám. Náhodami myslím to, že vám tu a tam ujede ruka a vznikne zajímavý tvar. Anebo skicu v naštvanosti škrtnete a toto přeškrtnutí v kombinaci s původním symbolem vytvoří nový symbol, který vás doteď nenapadl a který vypadá skvěle. Nebo natočíte papír o určitý úhel a nezajímavá skica začne působit zajímavě. Mnohokrát jsem objevil skvělé nápady omylem. ve vektorech se toto jen tak nestane.

Dále je tu nezvratný fakt – čím více skicujete, tím lepším logotvůrcem se stáváte. Napadají vás kreativnější, originálnější řešení a už se nebojíte ilustrativnějších a propracovanějších log.

Zároveň vás skicování nutí pracovat v jednobarevné variantě. Neruší vás barvy, přechody a kdo ví co ještě a o to více se můžete soustředit pouze na tvar.


Pilovani.jpg


Skicování: pilování

Jakmile z hlavy dostanete všechny své nápady, pozorně si projděte vše, co jste naskicovali a vyberte ty nejlepší nápady. Tyto nápady nyní rozvíjejte. Kreslete je znovu a znovu, ale pokaždé jinak a lépe.

Nejoblíbenější pomůckou k vylepšování nápadů jsou pauzáky, tedy průhledné papíry. Můžete je přiložit nad starou skicu a pohodlně přesně obkreslit části, které jste už vyřešili a ladit pouze části, které jste ještě nevyřešili – kde ještě experimentujete a zkoušíte, jak by se daly nakreslit lépe.

Pauzáky mají díky své průhlednosti výhodu, že je možné jich překrývat více najednou. Takto jsem kupříkladu hledal vhodný meč pro logo advokáta a mediátora Petra Němce. Na jeden pauzák jsem si nakreslil 9 jílců, na další 13 druhů záštit a na třetí 11 čepelí. Překrýváním jsem odzkoušel obrovské množství kombinací během pár minut a nalezl 16 ideálních kombinací, které jsem překreslil na další pauzák. Pokud bych kombinace hledal na běžném papíře, musel bych nakreslit 1287 skic. Už vidíte výhody pauzáku?DalsiPilovani.jpg


Taktéž můžete dosáhnout symetrie za pomocí zrcadlení – otočení pauzáku. Na první pauzák si nakreslíte první část skládačky, umístíte na ni druhý pauzák, překreslíte ji a spodní pauzák poté otočíte. Díky průhlednosti bude tvar i po otočení jasně čitelný a je možné nad ním tvary opět překreslit – nyní již zrcadleně.

Existuje více technik pilování. Například naskenování náčrtu v malé velikosti, vytisknutí ve větší velikosti a následné ladění detailů přes pauzák. Případně, pilujete-li stínování, můžete si skicu umístit třeba desetkrát na papír, vytisknout a pak se zaměřit na stínování a netrápit se s opakovaným překreslováním základních tvarů.

Vedle pauzáků stojí za zmínku milimetrové papíry, které se prozměnu hodí do situací, kdy tvoříte geometricky založená loga a chcete být co možná nejpřesnější.

Z vlastní zkušenosti vím, jak je vyčerpávající znovu a znovu kreslit komplikovaný tvar jen proto, abych v něm mohl vyladit jeden detail. Když jsem pauzáky nepoužíval, tak jsem se podobnému ladění vyhýbal a raději trávil hodiny navíc ve vektorech, než abych překresloval tvary od ruky. Od dob, co používám pauzáky, jsem se tomuto ladění přestal vyhýbat a výsledky se zlepšily. Proto pauzáky vřele doporučuji všem.


Skicování: dokončení a kontrola

Pomocí zmíněných technik se pilují koncepty tak dlouho, dokud nejsou z pohledu tvůrce dokonalé. Čím kvalitnější finální skica je, tím snazší bude vektorizace. Není-li skica dotáhnuta k dokonalosti, musí se nedokonalosti ladit ve vektorech, což znamená mnoho pokusů a omylů.

Máte-li na papíře třeba stovku miniatur a mezi nimi pár favoritů k vektorizaci, je ideální si je zakroužkovat, spojit čarami, či jinak zvýraznit, abyste je po naskenování papíru nemuseli na monitoru znovu hledat.GrandSkic.jpg


Kontrola:

Zde ale přichází jeden mezikrok, který občas nebývá příjemný. Jedná se o průzkum existujících světových log v dané oblasti. Nejsnadněji provedete průzkum přes vyhledávání v google obrázcích: hledejte kombinaci slova logo s klíčovými slovy, která dle vás popisují váš koncept. Pro více nálezů použijte anglická slova.

Co je cílem průzkumu? Ujistit se, že náš nápad již nikde ve světě neexistuje. Pokud v zahraničí ve stejném oboru nalezneme téměř totožné logo, které bychom měli v plánu vytvořit, je na místě nápad zahodit, anebo jej znatelně přepracovat, než riskovat budoucí problémy s copyrightem. Pokud žádné podobné logo nenajdete, gratuluji, můžete logo realizovat.

Nejen kvůli tomuto kroku je dobré dospět alespoň ke 3 hlavním nápadům. Je mizivá šance, že by všechny 3 už existovaly. Pokud jste si na tvorbě dali záležet a přemýšleli nad tím, jak návrh odlišit, většinou projdou koncepty všechny.22371.png


Někdo průzkum provádí před tvorbou, ale je to nebezpečné. Ať už chcete, nebo ne, některé logo se vám vryje do podvědomí. A ač třeba vědomě zapomenete, že jste takové logo viděli, může vás během skicování napadnout něco, co považujete za svůj nápad, ale přitom je to právě to cizí logo, které vybublalo z podvědomí na povrch. Věříte-li, že vás podvědomě nic neinspiruje, proveďte průzkum už před skicováním. Má to tu výhodu, že už od začátku víte, jakým konceptům se vyhnout, jelikož již existují.
Postup: realizace nápadůVektorizace.jpg


Vektorizace

Tím, že dostanete nápad a máte krásnou skicu, vyhráno nemáte. Mnoho tvůrců má kvalitní nápady. Mnoho z nich však ztroskotá na nekvalitním vektorovém zpracování. Ať už jsou to křivé tvary, zbytečné detaily, anebo naopak přílišná vizuální stručnost, kdy už daný nápad není v logu ani vidět.


„Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat.“

- Antoine de Saint-Exupéry


Tento citát se dá aplikovat na počet kotevních bodů a bézierových křivek, ze kterých je logo vytvořeno. Dobré logo nepřekypuje kotevními body, nýbrž je laděno tak dlouho, dokud není tvar jednoduchýčistý. Každý bod a křivka by měly mít svůj význam.

Někteří designéři tomu říkají „sweet line“ – hladké a přirozené křivky, které neobsahují podivné hrbolky a nerovnosti. Tyto neduhy logo kazí. Divák se nesoustředí na jeho podstatu a význam, ale na nešikovně zvládnuté tvary.21925.png


Skicu doporučuji vektorizovat kontrastní barvou se sníženým krytím. Až bude základ překreslený a budete tvar jen ladit, přejděte do černé. Zvolíte-li barvu před doladěním formy, zbytečně vás bude rušit. Začne budit jisté emoce a taktéž zhoršovat kontrast hran.

Nebojte se při tvorbě duplikovat. Pokud si před úpravou nejste jisti, zda bude výsledek vypadat dobře, za držení klávesy [ALT] a táhnutí objektu si tvar zkopírujete. Pak upravte jeden z nich a srovnejte, která verze působí lépe. Přebytečné tvary můžete smazat kdykoli. Rozhodnete-li se jít určitou cestou a pak zjístíte, že to vypadá hůře, než jste čekali a chtěli byste se vrátit tam, kam už nesahá historie programu, museli byste začít znovu.HafoVariant.png


Podobně experimentujtebarvamifonty. Nakopírujte si symbol klidně dvacetkrát a ke každému zvolte jiný font. Poté se k variantám můžete vracet a postupně promazávat, dokud se nedoberete k finálním kandidátům.Tipy k vektorizaci21942.png


Vytiskne-li se tato grafika, vše by mělo být v pořádku a žádná mezera vidět nebude. Na papíře žádné pixely nejsou. Ale v takové hlavičce webu to vidět bude a působí to neprofesionálně.

Řešením je spodnímu objektu přidat na dotykovou hranu kotevní bod a posunout jej směrem dovnitř vrchního objektu – aby se oba objekty překrývaly a nebyla mezi nimi nulová mezera. Na první pohled nebude ve vektorech rozdíl vidět. Pokud ale uložíte obrázek do PNG, tak zjistíte, že prosvítání zmizelo.Skviry.png


Umístíte-li vedle sebe 3 čáry (či cokoli jiného), z nichž dvě budou identické a jedna bude trochu odlišná, bude to působit jako chyba. Jakoby vám ujela ruka. A věřte, že nejen OCD jedinci si dané nedokonalosti všimnou. Ať je tedy i třetí tvar buďto identický, jako dva předchozí, anebo ať je znatelně odlišný. Zkrátka ať je zřejmé, že je odlišný naschvál a ne omylem.21963.png
21973.png
21985.png
21994.png

Referenční fotografie

Kreslíte nějaké zvíře? Vyhledejte si referenční fotografie, ze kterých budete vycházet. Nemusíte překreslovat doslovně. Ani byste neměli. Reference vám ale pomohou nalézt základní formy a atributy daného zvířete. Tyto atributy následně vezmete v úvahu při další tvorbě.

Prohlížení reálných věcí vám pomůže daným věcem porozumět, což vám umožní z nich poté vytáhnout jejich tvarovou esenci.

Nikdy však nevycházejte z cizích ilustrací. Především porušujete autorská práva – překreslujete něcí tvůrčí práci. U fotek je to trochu jiné. Nejde-li o velmi originální kompozici ale o zachycení věci tak, jak je (například motýla), jedná se sice o autorovu fotografii, nicméně tvar motýla si nárokovat nemůže. Je to přírodní svět. Přírodu si přivlastnit nelze.

Další důvod, proč jsou ilustrace nevhodné, je ten, že ilustrace jsou už zjednodušené a stylizované. Ilustrátor dozajista některé atributy zdůraznil či naopak vynechal. A třeba vynechal rys, který je zrovna podstatný. Vy byste pak zjednodušovali už zjednodušené. Chce to vycházet z originálu.

Někomu se bude zdát využívání referenčních fotek nevhodné. Vězte ale, že třeba v Disney používají reference jak na běžícím páse. Jelikož často pracují se zvířecími postavami, referenční obrázky jim pomáhají porozumět jejich rysům a až díky nekonečnému překreslování se jim jejich formy dostanou do ruky.

A v logotvorbě? Von Glitschka i další profesionálové přiznávají, že reference používají jak oni, tak ostatní profesionálové, které znají. Je to zkrátka běžné.

Dokud vyloženě nekradete něčí práci, je to v pořádku. Cizí fotografie jsou oknem, skrze které můžete pozorovat objekty, které byste jinak pozorovat nemohli. Ale tím, že budete tyto objekty zkoumat a překreslovat, autora nepoškozujete.

Přesto se ale vyhněte fotografiím s vodoznaky a copyrightem. A zapomeňte na automatickou vektorizaci fotek (live trace). Obrázek má inspirovat, neměl by být obšlehnut téměř 1:1.

Ideálním scénářem je, nafotíte-li si dané fotografie sami. Dokud neobkreslujete něco, co podléhá copyrightu (například přesný tvar lahve Coca Coly), anebo nepřekreslujete něčí obličej bez jeho či jejího souhlasu, je vektorizace vlastních fotografií obvykle v pořádku. Málokdo by ale cestoval přes půlku světa, aby mohl nafotit velrybu pro své velrybí logo. Proto máme internet, kde je možno během chvilky vyhledat tisíce takových fotek.

Na konec bych ještě dodal, abyste pokud možno nikdy nevycházeli z fiktivních pohádkových anebo jiných postav. Mohli byste přijít do maléru a dostat tučnou pokutu od vlastníků práv k těmto postavám.
Kompozice

U loga je potřeba zvolit vhodnou kompozici (tzv. lockup) písma a grafické části. Obvykle se logo připravuje ve vícero variantách. Standardně ve vodorovné a svislé variantě. Se sloganem a bez něj.

Vodorovná varianta, s obvykle menším symbolem a textem položeným vedle něj, je kompaktnější a využije se třeba v hlavičkách webů, kam se často svislé kompozice nehodí. Zabírají moc prostoru na výšku.PetrKouba-vodorovne.png


Svislá varianta, s obvykle větším symbolem nad anebo pod textem, se využije například na vizitkách, hlavičkovém papíře, anebo v jiných podobných materiálech.PetrKouba-svisle.png


Bude symbol od textu nalevo anebo napravo? v naší kultuře čteme zleva. Proto by mělo být vlevo to nejdůležitější. Tedy nejčastěji symbol. Umístění doprava je netradiční. Na druhou stranu může klienta odlišit.

Obsahuje logo slogan? i nad jeho umístěním je potřeba se zamyslet. Bude vůči základnímu textu vycentrován, zarovnán doleva anebo doprava? Bude nad hlavním textem anebo pod ním? Anebo bude někde úplně jinde?

Do kompozice patří i vzdálenosti mezi prvky. Nelze radit obecně. U každého symbolu je potřeba jiné odsazení od písma. Symbol by neměl (není-li to cílem) do písma zasahovat, ani k němu být příliš nalepený – vzniká vizuální pnutí. Neměl by být ani příliš daleko, aby logo nepůsobilo jako dva oddělené celky.22028.png


Patří sem i velikost symbolu vůči písmu. Někdo preferuje gigantický symbol a malé písmo, jiní zase malý symbol, který písmo příliš nepřekřičuje. Dokud je vše pohodlně čitelné, lze volit poměr jakýkoli.22042.png


Jak již bylo zdůrazněno v atributech kvalitního loga – poutat pozornost by měla pouze jedna věc. Nepřidávejte do kompozice prvky, které tam být nemusí. Leda kdyby to podporovalo koncept.22053.png


V každém případě by měla být kompozice loga vyvážená. Logo by nemělo padat na žádnou stranu – není-li to účel. Inspirujte se kompozicemi úspěšných značek.

Prozkoumáte-li úspěšná loga, tak zjistíte, že velká část z nich dosedá do pomyslného čtverce či obdélníku. Velmi často má tento obdélník podobné proporce, jako tzv. zlatý obdélník, jenž je považován za nejestetičtější existující obdélník. Nemusíte se o podobné proporce ale snažit u každého loga. Spíše jsem to zmínil jako námět k zamyšlení. Takováto loga totiž bývají kompozičně velmi příjemná na pohled. Ovšem existují i výjimečné případy,kdy se může vysoké anebo dlouhé logo hodit. Často se to ale nestává.22061.png


Zkuste si třeba i pohrát s negativním prostorem – nevnímejte jen skutečné tvary, ale i mezery mezi tvary. Pro inspiraci vygooglete „negative space logo“.

Má-li logo dlouhý název (třeba 5 a více slov), nepište jej do jednoho řádku. Z toho by byla dlouhá nudle. Text vhodně rozdělte na dva či více řádků.

Můžete jít na kompozici matematicky a jednotlivé vzdálenosti a velikosti odměřovat například v násobcích velikosti písmen. Po čase ale nejspíš zjistíte, že se matematická dokonalost obvykle nerovná estetické dokonalosti. Přirozenějších kompozic dosáhnete ručním laděním od oka, kdy přes sérii pokusů a omylů odzkoušíte různé kompozice a vybere tu, která vypadá nejlépe.


Experimentujte a tu dokonalou kompozici časem najdete.


Postup: finišování


Zrání

Důležitou součástí tvorby je zrání a efekt čerstvých očí. Čím déle na návrhu pracujete, tím více si zvykáte na jeho nedokonalosti. Ať už jde o křivé křivky, špatný nápad anebo nevhodné barvy. Po čase tyto nedostatky ignorujete, přestože jste je na začátku třeba i viděli a řekli jste si, že s tím časem něco provedete. Čím intenzivněji na logu pracujete, tím méně kritičtí vůči němu jste.

Tímto způsobem se můžete zafixovat na špatný nápad a strávit spoustu hodin jeho laděním. Kvalitně zpracovaný špatný nápad je často horší, než špatně zpracovaný dobrý nápad. Logo si hraje na něco, čím není a je to poznat.

Jak tomu zabránit? Tvorbu si rozkouskujte a nechte si prostor na zrání. Někdy stačí od papíru či programu ustoupit na 20 minut, věnovat se něčemu jinému a vrátit se s čerstvou hlavou. Najednou uvidíte nedokonalosti, které jste doteď neviděli. Ještě silnější účinek má odstup pár hodin. Anebo nejlépe – nechat návrh uzrát do dalšího rána. Ráno je nejčistší hlava: mozek je odpočatý a kreativní myšlení je dobité. Snáze tedy chyby odhalíte i napravíte.

Zrání je dobré praktikovat i u skicování. Někdy přijde skvělý nápad, který rozvinete, ale další den na něj kouknete a kroutíte hlavou, co je to za hloupost. Nechte skici uzrát a pokud se budou zdát nápady stále tak dobré, jako den předtím, až tehdy přejděte k vektorizaci.

Zkrátka a jednoduše – nebuďte zbrklí. Logo nemusí vzniknout během jednoho dne. Dejte mu čas uzrát a dospět.

Máte-li nepříjemný pocit, že je s logem něco špatně, ale nemůžete přijít na to, co konkrétně je špatně, je nejvyšší čas pro pauzu.
Logoprezentace

Před prezentací si naposledy ověřte, že logo neexistuje. U kombinovaného loga oddělte symbol a uložte si jej. U textového loga je nepravděpodobné, že shodu najdete, ale i tak ověření neuškodí. Obrázky vyhledejte reverzně pomocí Google obrázků a Yandex obrázků. Doporučuji i tineye.com, ten prohledává 13 miliard obrázků. Existují-li podobná loga, google nebo tineye je najdou. Pokud ne, zajásejte a přejděte k prezentaci.

Prezentace má formu slovní a obrazovou. Do slovní spadá obhajoba a vysvětlení loga a později i schopnost zodpovídat dotazy. do obrazové patří ukázky loga, jeho použití a vizuální obhajoba.Logoprezent.jpgNezkažte si kvalitní logo nekvalitní prezentací. K prezentaci by mělo být přistupováno s takovým nasazením a citem pro detail, jako k samotné tvorbě loga. Dobrá prezentace návrh posílí. Špatná ho shodí.

V prezentaci se zaměřte na předání vašich myšlenek klientovi. Sdělte důvody, proč jste zvolili tuto barvu anebo tento font.

Objasněte, jak jste k logu dospěli. Co vás inspirovalo. Přiložte klidně i moodboard a skici. Slovně či pomocí obrázků vysvětlete, z čeho se logo skládá, jaké metafory jste do něj zakomponovali, jakým způsobem a hlavně proč. Nezapomeňte ani na obhajobu barev. Musíte své logo umět prodat, nestačí ho jen vymyslet a vytvořit.


Z-ceho-se-logo-sklada.png


Prezentace je vlastně příběh o vzniku loga i jeho budoucnosti. Dejte si na vyprávění záležet. Klient logo musí pochopit. Prezentujete-li osobně, není problém odpovídat na dotazy. Zasíláte-li však prezentaci elektronicky, udělejte vše pro to, aby po jejím zhlédnutí vzniklo u klienta co nejméně otázek. Naopak se snažte vše objasnit tak, aby klienty žádná otázka ani nenapadla.

Nemusíte tvořit rozsáhlou powerpointovou prezentaci. Stačí sada obrázků, které si klient může prolistovat. Obrázky, které ukážou, jak logo vypadá v běžné podobě, jak vypadá na papíře, na razítku a tak dále. Jednoduše klienta okouzlete.Mock-upy

Loga nežijí ve vakuu. Používají se na webu, vizitkách, hlavičkovém papíře, deskách anebo propiskách. Vyšívají se, vyrývají se, razí se. Vidíme je na monitorech, mobilech, letácích, plakátech, cedulích anebo billboardech. Využívají se plnobarevně, někdy v odstínech šedi, jindy jednobarevně: na razítku, na zlaté folii a tak dále.

Je fajn, vypadá-li logo skvěle na bílém pozadí vytržené z kontextu. Takovýto náhled ale nestačí. Klient nemá takovou fantazii, jako grafik. Nedokáže si představit, jak bude logo vypadat na vizitce anebo výšivce. Anebo v hlavičce webu. Tvůrce si to obvykle představit dovede, klient nikoli – pomožte jim.

Buďte vůči klientům féroví a ukažte loga v kontextu. Stačí jednoduché vizualizace loga na vizitce, propisce, razítku, výšivce. Vytvoříte-li kvalitní vizualizace, klient si logo lépe představí a tudíž mu pomůžete v rozhodování. Navíc budete působit jako zkušený profesionál.Mock-upy.jpg


Pokud se vizualizací bojíte, tak vězte, že profesionálně vypadající vizualizace zvládne každý. Jak? Odpovědí jsou mock-up šablony.

Uživatelé Corelu mají bohužel smůlu. Mock-upy využívají tzv. inteligentní vrstvy (smart objecty), které fungují jen ve Photoshopu. Tisíce kvalitních mock-upů lze dohledat zdarma a ještě kvalitnější lze koupit třeba na na graphicriver.com.

Mock-up je předpřipravená šablona, uvnitř které je inteligentní vrstva, kterou dvojklikem otevřete, vložíte do ní logo, uložíte a v šabloně se vrstva aktualizuje: aplikuje se na ni perspektiva, efekty, textury – a vizualizace je hotová. Ano, až tak snadné to je.

Návod na práci s šablonami a odkazy na weby, kde šablony sehnat, můžete projít na mém blogu: graficketipy.cz/vizualizaceMockupJakNaTo.jpg

Tipy k finišování

Designer Sagi Haviv (partner ve firmě, která tvořila loga NBC, SHOWTIME a National Geographic) říká klientům:

„Nikdy to není láska na první pohled. Dobré logo nabírá na významu a na síle až postupem času.“


Kvalitní logo by mělo být především funkční (zaujmout cílovou skupinu, sdělit nějakou zprávu a vhodně reprezentovat byznys). Pokud se do konceptu zamiluje i klient, je to bonus. Kupříkladu Philipa Knighta, bývalého ředitele Nike, koncept fajfkového loga extra nezaujal, ale řekl, že mu dá šanci. Jaké mělo logo úspěch, všichni víme. Kdyby se rozhodoval okamžitě a na základě vkusu, vše by pravděpodobně bylo jinak.

Doporučte proto klientovi, aby nechal návrhy pár dní uzrát, než vám dá verdikt. Není ojedinělé, že se návrh zpočátku nelíbí, ale postupně se začíná líbit více a více, až se do něj klient jednoho dne zcela zblázní. A naopak nápady, které se mohou klientovi zdát na první pohled líbivé, po pár dnech vyblednou.22104.png


Pokuste se tedy zabránit ukvapenému výběru. Výběr loga není snadný. Vciťte se do svého klienta. Vybírá tvář svého byznysu, která jej bude doprovázet dalších třeba 5, 10, 20 let. Je pochopitelné, že dříve, než začne přemýšlet nad tím, zda bude logo fungovat, reaguje emotivně na základě vkusu. Vytvořte časový prostor pro rozležení v hlavě a racionální rozhodnutí.

Klientovi zároveň během prezentace zdůrazněte, že změna barev, fontů, případně i tvarů není problém. Laici si občas myslí, že je logo v dané podobě už neměnné. Že už s ním nejde nic dělat. Ujistěte klienty, že návrhy lze ještě ladit.22123.png


Nikdy klientovi neprezentujte vedle dobrých návrhů i slabé návrhy jen z důvodu navýšení počtu návrhů. Ani z jiného důvodu. Slabé návrhy zkrátka neukazujte. V horším případě bude klient laik a právě ten slabý si vybere. V ještě horším případě to laik nebude, nekvalitního návrhu si všimne a v jeho očích vás to srazí. Nejen vás, ale i vaše zbylé návrhy. Prezentujte tedy pouze svoji nejkvalitnější práci.22132.pngPočet návrhů

Rozhodovací paralýza. Vyhledejte si tento pojem předtím, než klientovi předložíte 20 variant na výběr. Bude v tom zmatek. Zároveň to nebude působit profesionálně – klient čeká, že dostane propracované logo ušité na míru, které dokonale sedne k jeho byznysu. Není zkrátka v silách jednoho logotvůrce v běžném termínu přijít s 20 dokonalými koncepty pro jednoho klienta. Vyberte z nich ideálně 3 nejlepší a ty odprezentujte.

Nikde není psáno, že musíte realizovat úplně všechny nápady. Realizujte ty nejlepší a pokud ani jeden z nich nezaujme, můžete klientovi ukázat své skici a pokud ho některá zaujme, tak ji realizovat.

Příliš mnoho návrhů značí, že designer věří tomu, že všechna řešení jsou pro klienta dokonale vhodná, což není zrovna reálné. Nejvíce návrhů zasílají tvůrci, kteří se chtějí předvést. Chtějí ukázat, že mají spoustu nápadů. Věří, že klienti desítky návrhů uvítají. Opak ale bývá pravdou a vyšší počet návrhů může naopak působit neprofesionálně a nerozvážně – že vlastně nevíte, který styl a cesta je pro klienta nejlepší a tak zkoušíte všechny možnosti.

Představte si logotvorbu jako vybírání dárku. Znáte danou osobu a víte, jaká je. Víte, co ji baví a co potřebuje či co chce (stejně tak u loga znáte klienta, jeho byznys, ambice a preference). Myslíte, že bude daná osoba spokojenější, dostane-li jeden či dva perfektní dárky, anebo dvacet dobrých, ale nijak nevýjimečných dárků? Přeneste si to na loga. Klient nechce dvacet dobrých řešení, chce pár perfektních, ze kterých vybere to nejperfektnější.


Soustřeďte se na kvalitu, ne na kvantitu.


Postup: předání souborůPředání bitmap

Jakmile je vše hotové a odsouhlasené, přichází předání souborů. Základem je logo v bitmapách a vektorech. Standardem bývá i příprava logomanuálu. Začneme bitmapami – formáty, které budou žít v digitálním světě pixelů.Bitmapy.png


Pokud si klient sám nevyžádá konkrétní bitmapové formáty, vždy zasílejte:

PNG – Nejúžasnější formát pro loga. Využívá bezeztrátovou kompresi – vše vypadá tak, jak má. Navíc nabízí průhlednost. Logo s průhledným pozadím (ve vysokém rozlišení) je základ. Můžete zaslat i PNG s bílým pozadím.

A... to obvykle stačí. Budete-li požádání například o GIF anebo o BMP, budiž, připravte je. Ale s kvalitním PNG si (v bitmapovém světě) vystačí všichni. Ptáte se – a co „džejpeg“? od toho se držte, pokud možno, co nejdále.

JPG – Doporučuji nepoužívat. Využívá ztrátovou kompresi. JPG je skvělý pro fotografie, pro loga ale ne – komprimuje obraz po maticích a v logu mohou vznikat artefaktyšum. A například taková sytá červená bývá v JPG pobledlá a špinavá. V PNG je krásně čistá a jasná. JPG tedy kazí tvary (kontrast hran je narušen) i barvy.

Bude-li klient na JPG trvat, zašlete mu jej. Vysvětlete mu však, že pro loga není vhodný. Laik často vyžaduje JPG, protože JPG je nejpoužívanější formát pro obrázky na webu a zároveň je datově malý. A každý, kdo usiluje o rychlejší načtení webu, bude chtít džejpeg právě z důvodu, že je přeci malý.

Na toto nabízím protiargument: PNG nejen že je kvalitnější, ale je i daleko menší. PNG kóduje metodami, které nejlépe zmenšují za sebou jdoucí sekvence. A jelikož jsou vektory obvykle tvořené z pár konstantních barev, je celý obrázek sekvencemi doslova posetý a tudíž se kóduje jedna radost. PNG obrázek s logem má tedy daleko nižší datovou velikost, než JPG v plné kvalitě a to ještě pomíjíme zmíněný fakt, že se svou kvalitou PNG zdaleka nerovná.

Chce-li klient logo na bílém pozadí, spíše než do JPG jej uložte do klasického anebo 8-bitového PNG. Takové logo pak bude mít třeba 5 kB a přesto zůstane ostré a v plné kvalitě.PNG-vs-JPG.png


Na obrázku výše vidíte srovnání JPG (nalevo) a PNG (napravo). Jedná se o detail loga přiblížený na úroveň pixelů. U JPG vznikají na pozadí okolo hrany barevné artefakty (objevila se zelená, hnědá, tmavě modrá), zatímco v PNG zůstávají barvy okolo hran nedotčené.Předání vektorů

Daleko důležitější než bitmapy jsou vektory. Z nich už může kdokoli bitmapu vyexportovat. Naopak (převod bitmapy do vektoru) to nefunguje. Vektory jsou nezbytností při použití loga v tisku (má-li být kvalitní).

Vektory.png


Jak již bylo zmíněno v jedné z dřívějších kapitol, ať už tvoříte v Illustratoru anebo Corelu, nezasílejte pouze nativní formáty těchto programů – tedy AICDR. Přidejte ještě:

EPS – Ideální je export do verze Illustrator 8 EPS, abyste si pojistili, že se soubor otevře i ve starších programech. Pro zmenšení souboru vyberte v nastavení náhledu možnost Žádný (primárně je nastaven TIFF, takový soubor je pak přibližně pětkrát větší, nežli bez náhledu).

PDF – Standard, který by měl otevřít každý program. Pozor, otevřete-li se dokument v běžném Adobe Readeru (nebo jiném PDF prohlížeči), tak se odstíny trochu posunou, protože je soubor vytvářen v tiskových barvách CMYK a prohlížeče jsou zvyklé na RGB barvy. Z tmavě modré se obvykle stane fialová, hnědá se začervená, z černé se stane podivně nahnědlá šedá a tak dále. Po otevření souboru za pomocí grafického softwaru už budou barvy v pořádku. Toto je dobré klientovi, neví-li to, oznámit, ať se nelekne.22154.png


Volitelný outsider: SVG – Málokdo do SVG exportuje. EPS a PDF spolu s AI či CDR dostačují. Přiložíte-li ale i SVG, uděláte tím pravděpodobně velkou radost webdesignerům, kteří budou logo vkládat na web.

SVG je takový hybrid. Klasické vektory (AI, EPS) běžný uživatel neotevře. Vektorové PDF si může zobrazit jen v Readeru (ať už u sebe v počítači, anebo uvnitř webového prohlížeče). Ale zobrazení čistého a krásného vektoru uvnitř webové stránky, to umí jen SVG.

SVG disponuje průhledným pozadím a v kódu webu lze nastavit, jak veliké má logo být. Může pokrýt celou obrazovku anebo být zmenšené na pár desítek pixelů. V obou případech bude logo ostré a v plné kvalitě. Třeba na Wikipedii jsou téměř všechny ilustrační obrázky (samozřejmě ne fotky) ve formátu SVG.

SVG se nikdy nerozmaže. JPG a dokonce i PNG, jsou-li na web vloženy špatně, rozmazané bývají. SVG je tedy záruka kvality.Předání barevných variant loga

Z hlediska barevnosti by se každé logo mělo dodat:

V celobarevné variantě – využívá-li logo v základní verzi barevné přechody, připravte i logo bez přechodů s konstantními barvami, aby se s logem dalo pohodlně pracovat třeba u výšivek anebo v jiných situacích, kdy použití přechodů není možné.

V závislosti na tom, kde se bude logo používat, můžete přidat celobarevnou variantu loga pro tmavé pozadí.

V černé variantě – pro světlá pozadí, razítka, do novin a tak dále.

V inverzní bílé variantě – pro tmavá pozadí, vodoznaky a další.

Toť základ. Volitelně můžete dodat i logo ve stupních šedi, anebo v jiné podobě, kterou po vás bude klient požadovat.VariantyBarev.png


Tvoříte-li logo ve CMYK barvách, není obvykle potřeba vytvářet vektorový soubor i v RGB. Bude-li někdo jiný tvořit třeba banner pro web (tedy v RGB), bude logo vypadat totožně, ať už jej grafik zkopíruje z vektorového dokumentu v prostoru CMYK anebo z dokumentu RGB.

To platí samozřejmě jen v případě, kdy logotvůrce dané CMYK logo jen přeuložil do RGB dokumentu. Pokud by barvy v RGB dokumentu doupravoval, například jim dodal záři, má rozdělení na dva samostatné soubory smysl. V ostatních případech je ale RGB vektor redundantní.

Využíváte-li však barvy Pantone, je dobré uložit jeden dokument s logem využívajícím pouze Pantone barvy a druhý dokument, ve kterém jsou Pantone barvy převedeny na CMYK hodnoty. Zkopíruje-li se totiž z CMYK dokumentu logo využívající Pantone barvy do prostoru RGB, třeba do Photoshopu, barvy se znatelně změní – obvykle se agresivně rozzáří a zasytí.

Tvoříte-li tedy v Pantone, převeďte barvy i do CMYKu.
Pantone-a-CMYK.pngPředání dalších variant loga

Loga často neexistují jen v jedné podobě. Pokud ano, ušetří to mnoho práce při přípravě souborů. Bohužel se to ale často nestává.

Nejčastěji existují alespoň ve dvou podobách – ve vodorovné, kompaktnější verzi, kdy je symbol umístěn vlevo či vpravo od textu a ve svislé verzi, kdy je symbol umístěn nad textem.

K tomu se často využívají slogany. Dále, pokud jde například o e-shop, může existovat verze s doménou a bez domény. Zkombinujete-li to s barevnými variantami a vynásobením zjistíte, kolik filnálních variant vznikne, možná se zděsíte. Ano, příprava veškerých podkladů bývá někdy náročná.

Budete-li někdy z tvorby desítky variant frustrovaní a vyčerpaní, tak si představte, že tvůrce nejnovějšího loga České Pojišťovny Lumír Kajnar pro klienta připravil více než 350 souborů se zdrojovými daty. To je teprve záhul. Tato představa mě osobně vždy drží nad vodou - když si uvědomím, že mých třeba 20 variant oproti 350 opravdu nic není.22173.pngUkládat zvlášť, anebo dohromady?

Ukládat varianty do zvlášťních souborů, anebo do jednoho? Obecná odpověd neexistuje. Záleží především na potřebách klienta. Záleží i na počtu variant. Pokud je jich tolik, jako u České Pojišťovny, uložení do jednoho souboru by bylo nepřehledné.

Na druhou stranu, bude-li logo pouze v jedné kompoziční variantě a v dokumentu bude například jen plnobarevná verze, černá verze a bílá verze, nebývá problém loga umístit do jednoho souboru.

Kdokoli soubor dostane do ruky, si už po otevření dle aktuální situace vybere, kterou verzi loga zrovna potřebuje. Je to často přehlednější a pohodlnější, nežli listovat mezi několika zvláštními dokumenty.22181.pngLogomanuál

K dobrému logu patří logomanuál, aby kdokoli, kdo s ním přijde do styku, věděl, jak správně logo používat a nepoužívat. Zpravidla se jedná o přehledný PDF dokument anebo online ztvárnění.

Koupíte-li si nové technické zařízení, najdete u něj návod, do kterého můžete nahlédnout v případě, že si něčím nejste jisti. Logomanuál je totéž – návod k použití loga.

Mnoho klientů manuály nevyžaduje z důvodu ušetření – vytvořit propracovaný manuál může stát až několikanásobky ceny loga. Je samozřejmě volba každého, zda logomanuál chce či nikoli. Nicméně často není potřeba tvořit rozsáhlý, třeba padesátistránkový manuál. Postačí stručný, který definuje základní pravidla použití. Takový manuál by již měl být pro klienta finančně stravitelný.

Co by v takovém základním logomanuálu mělo být?

Základní kompoziční varianty loga: dle potřeb klienta, obvykle vodorovná a svislá varianta se sloganem a bez sloganu. K daným verzím by se mělo i připsat, v jaké situaci je vhodné kterou využít.22190.png


Jednobarevné varianty: klasická barva, černábílá varianta.22201.png


Případné další varianty loga: například zjednodušená verze pro specifická použití, anebo samostatný zástupný piktogram apod.22210.png


Doporučená minimální velikost loga: v jaké nejmenší velikosti by mělo být logo používáno, pod jakou hranicí už se stává nečitelné.22222.png


Ochranná zóna loga: neviditelný obrys loga, do kterého nesmí zasahovat žádné jiné prvky, aby mělo logo prostor k dýchání a nebylo ničím rušeno.22232.png


Definice použitých barev: přinejmenším ve CMYK a RGB, ideálně i v Pantone. K daným barvám připsat, pro které situace se které barvy hodí.22243.png


Definice použitých fontů: nejsou-li písma vytvořena ručně, vypsat názvy a řezy fontů, které byly použity pro hlavní text a (je-li v logu) slogan.22257.png


Zakázaná použití: ukázky zakázaných úprav loga – tvarová deformace, změna barev, změna fontu, změna kompozice, natočení loga a další.22267.pngCo dále může být v manuálu?

Předchozí rozpis je takový základ. V manuálu toho může být daleko více. Například ukázky a doporučení, jaké varianty loga používat pro jaká pozadí. Také můžete předvést konstrukci loga.

Dále je možné nastínit cestu firemní identity – přidat doporučení o umístění loga na vizitky, propisky, razítka, ale klidně i na webových bannerech a podobně. Dále třeba navrhnout doprovodné ikony či vzorky, které se mohou napříč identitou využívat. Také například návrh na fonty, které se doporučuje používat pro nadpisy a odstavcový text, aby se stylem loga ladily. Lze vybrat i sekundární barvy pro texty či obecně grafiku propagačních materiálů, které by logo vhodně doplňovaly.

Můžete jít ještě dále až do oblasti brandingu a navrhnout, jaký tón by mohly mít texty v komerční komunikaci, anebo jaké typy obrázků by se mohly pro propagaci využívat: ilustrace, malby, fotografie – případně i jaký konkrétní styl fotografií (Nike například pracuje s hrdinskými fotkami sportovců – obvykle jednotlivců, kteří se nějakým způsobem překonávají a vynikají). Ovšem pro takovéto rady musíte být kvalifikovaní a opravdu rozumět esenci klientova byznysu a tomu, jak chce (a jak by měl) působit na cílovou skupinu.

O logomanuálech by se dala napsat kniha. Chcete-li se inspirovat a více se o nich dovědět, není nic snazšího, než prozkoumat internet. Vyhledávat můžete českou variantu logomanuál a pro zahraničí hledejte slova: logo style guides, (tradiční manuály), identity guidelines (zpravidla logo + firemní identita), anebo brand guidelines (logo + identita + branding).K čemu logomanuál je?

Zabraňuje katastrofám. Brání, aby do loga někdo cizí zasahoval, upravoval jej, anebo nevhodně využíval – například na nekontrastním pozadí anebo třeba s barevným přelivem, jenž logo narušuje.

Pomáhá ke konzistentnímu a efektivnímu používání loga napříč všemi médii: web, tisk a další. Konzistence je u firemních identit a celého brandingu klíčová – stejné použití loga zvýší šanci na zapamatovatelnost.

Pomáhá nasměrovat a poučit uživatele loga. Většina klientů nemá s designem zkušenosti a neví, kdy se hodí které logo použít.

Pro designera je samozřejmostí, že tmavé logo nepoužije na tmavém pozadí – ztratilo by se na něm, nebylo by kontrastní. Pro klienta to ale jasné být nemusí. Logo tam přeci je, to je hlavní. Logomanuál v takovém případě klientovi ukáže, která varianta loga se má využít.

Pomáhá tiskařům volit vhodnou barvu pro reprodukci loga.

A, koneckonců, poskytuje profesionálnější službu klientovi. Nabízí i komerční výhodu – byznys držící se logomanuálu působí seriózněji, než byznys využívající logo nahodile a bez rozmyslu a konzistence.

Nikdy však není stoprocentní jistota, že se loga nechopí filuta, kterému bude logomanuál ukradený. Jde-li ale o profesionála, pravděpodobně do manuálu nahlédne a bude se jej držet.

Ideální by bylo, kdyby tvůrce s klientem spolupracoval na všech dalších grafikách, aby se postaral o to, že je logo vždy použito tak, jak má. Ne vždy je to ale možné – proto existují manuály, aby tvůrce ostatním objasnil, jak se má s logem pracovat.

Rady, tipy, inspiraceInspirace

Čím více tvůrce sleduje okolní svět a čím více znalostí v různých (zejména negrafických) oblastech má, tím více má i munice pro svou tvorbu. Designer musí být zvědavý. Musí se zajímat o život a o svět. Musí být houbou, která nasává informace, které potom zpracovává a které ho při tvorbě inspirují.

Obvykle nejvíce inspirují knihy, které se netýkají designu. Například encyklopedie a naučná literatura – taková literatura rozšiřuje obzory a zvyšuje logotvůrcovu vizuální slovní zásobu, tedy jakýsi slovník metafor a významů symbolů. Pomáhá i fantasy či sci-fi literatura, která zas trénuje představivost.

Pokud můžete, vycestujte. Změna prostředí zajistí ultimátní inspiraci. Zejména vypravíte-li se do lokací ve zcela odlišném podnebí a s úplně jinou kulturou a zvyky. Stačí pár dní a myšlení se vám změní. Nedá se vyloženě říct, že by začaly chodit lepší nápady, ale určitě začnou chodit jiné. Což je ve finále totéž, jelikož ve světě log jde o odlišení se. Proto se jiné myšlenky hodí.

Inspirace je všude. Taková příroda je nejsilnější inspirátor. Kamkoli se podíváte, tam je zajímavý tvar anebo zajímavá barevná kombinace. Přirozenější formu designu dohledat ani nelze. Dále bývá inspirativní třeba tradiční umění. A v neposlední řadě vás inspirují i vaše vzpomínky a zkušenosti.

Z hlediska práce na projektu hledejte inspiraci přímo v zadání. Je-li sestaveno kvalitně, vždy vás něco inspiruje.

Co se týče samotné logotvorby, neustále se motivujte k rozvoji. Inspirujte se od kolegů. Inspirujte se na logopond.com, anebo jiných stránkách (naleznete ve zdrojích na konci knihy). Inspirujte se kdekoli. Sledujte, jak jiní řeší podobné kreativní problémy. Není tím ale myšleno kopírování cizích nápadů, to se nedělá.


Mějte oči otevřené. Nikdy nevíte, co vás inspiruje.Příchod nápadů a kreativní blok

Příchod nápadů nejde naplánovat. Čím více se budete snažit nějaký nápad vynutit, tím spíše žádný nepřijde. Naopak budou přicházet nudná a tuctová řešení. Dobré nápady vynutit nejde. Lze je buďto najít, anebo je nechat, ať si vás najdou samy.

Nápady často chodí ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Například v noci. Mysl není během spaní ničím vyrušována a může se svobodně toulat. Navíc dělá mozek inventuru myšlenek a nápadů. Není tedy ojedinělé, že vám řešení problesknou hlavou právě během spaní. Najednou se probudíte a bum, nápad je na světě.

Proto mějte i na nočním stole papír a tužku, abyste si mohli kdykoli nápad, klidně poslepu, hrubě narmáčat a ráno se k němu vrátit. Pokud byste tak neučinili, s největší pravděpodobností byste ráno zapomněli na to, že vůbec nějaký nápad přišel.

Nápady nejde umístit na čekací listinu. Přijde-li nápadů více najednou, je potřeba si je zaznamenat všechny. Jinak byste mohli naskicovat první myšlenku, která by se vám zalíbila, začali byste ji ladit a než byste ji dotáhli do konce, na druhou myšlenku byste mohli zapomenout. Vždy je lepší, byť velmi zjednodušeně, načrtnout veškeré své nápady, abyste na nic nezapomněli.

Kreativní blok a nedostatek nápadů potkává všechny, i profíky. Když nápady nepřichází, anebo přichází neúplné a nemůžete vyřešit určitý kreativní problém, vede to k mentálnímu vyčerpání a frustraci.


22289.pngLidský mozek je zpravidla nejkreativnější, když je uvolněný. Takový stav mysli pomáhá přirozenému proudění nápadů. To se tedy neslučuje se zmíněným mentálním vyčerpáním a frustrací. Proto, máte-li kreativní blok, je ideální od tvorby odejít a dělat něco jiného – pusťe si film, přečtěte si knihu, zacvičte si. Přestaňte nad projektem na chvíli přemýšlet. Podvědomí se mu bude i nadále věnovat a když ho něco napadne, dá vědomí vědět.

Každopádně se snažte nepropadat panice. Snadno se to říká. Také jí občas propadám. Ale vězte, že čím více se budete stresovat a panikařit, tím spíše opravdu žádný nápad nepřijde. Věřte si, věřte ve své schopnosti a zkušenosti a nějaký nápad se dříve či později dostaví. Prostě musí. :)


„Největší nepřítel kreativity je nedostatek sebevědomí.“

- Sylvia PlathDODATEK: Rok a půl po vydání tohoto e-booku se mi převrátil život naruby, jelikož jsem pochopil, že kreativita není nic mystického a že příchod nápadů jde velmi dobře řídit. Vše jsem do podrobna popsal do článku Jak na kreativní nápady. Můžete omrknout i můj Kreativní Checklist, kde jsem tyto (i zcela nové) rady sepsal do přehledného seznamu.


Rady pro logotvůrce

Sledujte trendy v logotvorbě, abyte se jim mohli vyhnout.

Studujte profesionální loga. Přemýšlejte, proč jsou tak dobrá.

Ukládejte si loga, která vás zaujala. Vracejte se k nim pro inspiraci.

Projíždějte co nejvíce log, abyste měli přehled a tím spíše se vyhnuli konceptům, které už někdo jiný zpracoval.

Učte se tvořit krásné a čisté vektory s ideálním počtem kotevních bodů a ideálními bézierovými křivkami. Pomůckou vám může být kniha Vektory: Základní výcvik od Vona Glitschky. Zbytečné křivky a body přehlušují podstatu loga. Někdy se kvůli nadměrnému počtu křivek stává logo nepřehledným, což se stát nesmí.

Pokud při tvorbě cítíte, že je něco správně (font, kompozice, barva), asi to správně je. Loga nejsou jen o logice, věřte své intuici.

Během tvorby si koncepty otáčejte a sledujte, zda někde nevznikají nevhodné symboly, které tam rozhodně být nemají.

Nepřehánějte to s množstvím a hloubkou metafor. Někdy se tvůrcům stává, že ve svých logách vidí dané nápady pouze oni.

Trénujte. Nepřestávejte se zlepšovat. Nemyslete si, že už umíte vše. Nadále se překonávejte. Slovo stagnace by měla být vaše největší noční můra. A mrkněte na Tréninkový plán pro logotvůrce.

Pokud možno najděte styly které vás baví a těm, které vám nesednou, se vyhýbejte. Tvorba vás bude více naplňovat. Mnoho tvůrců dělá tu chybu, že tvoří všechna loga, přestože jim mnohé styly nejdou. Těžko říct, zda to o sobě sami vědí, anebo nikoli.

Tak či onak je to shazuje. V portfoliu mají třeba profi typografická loga a vedle nich nekvalitní ilustrovaná loga. A jsou-li vedle sebe loga dobrá a špatná, klienti jsou zmateni a neví, jaká kvalita je tvůrcův standard a někdy je to i odradí a osloví konkurenci.

Proto radím – specializujte se. V dobrém se vám to vrátí. Nemusíte tvořit jen jeden styl. Tvořte jich klidně více. Baví-li vás ale nejvíce jeden konkrétní, věnujte se mu intenzivněji. Po čase se vyprofilujete a bude-li někdo daný styl shánět, ozve se právě vám.


„Největším problémem, který musí umělec vyřešit, je jak zařídit, aby si ho všimli.“

- Honoré de Balzac


Má-li si vás někdo všimnout, musíte jim umožnit si vás všimnout. Vytvořte si portfolio. Začít můžete profilem na behance.net, nebo blogem, kde budete práce sdílet. Nejlépe ale uděláte, založíte-li si osobní web, kde kromě svých prací odprezentujte i sebe sama.

Pro posílení svých šancí se zaregistrujte na ceskygrafik.cz, chcigrafika.cz, anebo do katalogu profesionálů navolnenoze.cz.

Pořiďte si malý zápisník na čmárání náhodných nápadů. Nikdy nevíte, kdy a kde na vás myšlenka přijde a věřte, že než se dostanete domů k tužce a papíru, obvykle myšlenku zapomenete. Vřele doporučuji moleskine.

Shromažďujte si svá nevyužitá loga. Vektory zabírají minimum místa, takže není problém si do vektorového PDF vložit stovky log. Sem se můžete kdykoli vrátit pro inspiraci, či pro část konceptu, který třeba využijete u nové zakázky.

Spolkněte hrdost. Nechte si poradit od zkušenějších. Nikdo to nemá rád, ale je to potřeba. Také jsem mnohokrát dostal studenou sprchu od kolegů, ale jsem jim za to vděčný, jinak bych se neposunul z místa a opakoval ty samé chyby.

Nebojte se vyhledávat reakce na svou práci. Pokud umíte anglicky, existuje vícero grafických komunit, kde můžete své práce sdílet a získat na ně reakce – graphicdesignforum.com anebo třeba estetica-design-forum.com.

Tu a tam projděte své staré práce, abyste viděli svůj vývoj. Občasné ohlédnutí zpět vás namotivuje a ujistí vás, že jste na správné cestě a že se stále zlepšujete. Doporučuji vytvořit si dokument, kam si chronologicky vkládejte všechna svá loga.

Nevyhořte. Ikdyž vás loga neskutečně baví, netvořte je 24 hodin denně, 365 a čtvrt dní v roce. Dejte si od log tu a tam chvíli pauzu. Zasportujte si, pusťte si film, přečtěte si knihu, či třeba můj článek o tomto tématu.

Nebojte se vybočit z řady. Spousta tvůrců tvoří dokola ten samý osvědčený styl a jejich tvorba vypadá rok co rok stejně. Nebojte se zkoušet nové přístupy a opravdu se od konkurence odlišovat. Vybudujte si reputaci tvůrce, který dokáže pokaždé přijít s něčím originálním a nejen tvůrce, jenž tvoří neustále to samé.

A nakonec – naučte se anglicky. Jak to souvisí s tvorbou log? Zahraniční odborná literatura je o mnoho let napřed. Situace je bohužel taková, že ty nejodbornější knihy u nás nikdo nepřekládá. Většinou se k nám nedostanou ani v originále. Publikací o logách je tu jen hrstka a zdaleka nedosahují kvalit těch zahraničních.

O videokurzech ani nemluvě. Kupříkladu na lynda.com naleznete spoustu kvalitních kurzů o logotvorbě – samozřejmě v angličtině. Podobných výukových webů je více. Přidejte k tomu stovky blogů zaměřených na design či přímo na logotvorbu a musí být jasné, že chcete-li se něco opravdu naučit, musíte čerpat ze zahraničních zdrojů. K čemuž je zapotřebí co? Angličtina.Další znalosti pro tvorbu loga

Kromě pravidel, které v knize byly zmíněny, je dobré, když tvůrce nahlédne do psychologie a vhodně tyto znalosti využije pro svůj prospěch. Respektive pro prospěch loga.

Dobrý logotvůrce dokáže do loga umístit mnemotechnické pomůcky, které pomohou si jej lépe zapamatovat. Než je ale do loga umístí, musí nejprve pochopit, jak lidé myslí a jak funguje podvědomí. Vynikající kniha na toto téma je 100 věcí, které by měl každý designér vědět o lidech od Susan Weinschenk.

Je dobré si vyhledat gestalt zákony – zákon pregnantnost, proximity, kontinuity, podobnosti a kontrastu. S těmito zákony se v logu často pracuje a napomáhájí k jejich zapamatovatelnosti a unikátnosti.

Pro tvorbu kvalitních a relevantních log je dobré také znát, jak instinktivně reagujeme na tvary. Například trojúhelníky, svislé linie a asymetrie působí agresivně a dominantně, autoritativně a akčně. Kruhy, vodorovné linie a symetrie zase působí přátelsky, submisivně, upřímně a stabilně. Čtverce a obdélníky budí neutrální emoce a bývá vhodné je nějak okořenit.

V mozku je třeba oblast, která se stará čistě o rozpoznávání tváří. Je-li tvář uvnitř loga, zvýší šanci na zapamatování, či přinejmenším na to, že se u loga někdo pozastaví a prohlédne si ho. Daná tvář nemusí být doslovná. Stačí i pouhý náznak a díky zmíněné části mozku člověk v daném tvaru tvář uvidí.Čistá originalita neexistuje

Smiřte se smutným faktem – pravděpodobně nejste génius.

Existují miliony log. Nevěřte tomu, že vás jen tak napadne něco, co nikoho jiného ještě nenapadlo. Naopak. Jakýkoli nápad, který vám proběhne hlavou, už proběhl a ještě proběhne hlavou někomu jinému. V tomto ohledu závidím logotvůrcům z 20. Století, kteří měli tu svobodu, že si mohli dovolit, díky relativně nízkému počtu existujících log, použít téměř jakékoli tvary bez toho, aby se museli bát, že je někdo osočí z kopírování.16508.png


Všichni jsme vychováváni v podobném prostředí. Všichni jsme si prošli školou, která učí všude ve světě vesměs to samé. V reálném světě se setkáváme s podobnou faunou, florou a objekty. Denně nás v knihách, novinách, televizi a na internetu bombardují stejné motivy a symboly. A loga nejčastěji vychází ze základních symbolů, které zná téměř každý člověk na světě.

Proto není ojedinělé, že dva tvůrce na odlišných stranách planety napadne tentýž nápad. A tvoříte-li jednoduché geometrické logo (kombinaci kružnic například), je prakticky jisté, že jej dříve či později někde najdete. S nadsázkou lze říci, že s ryze originálním logem může v dnešní době přijít jen mimozemšťan, který nemá o našem světě ani páru a není žádnými zemskými symboly ovlivněn.

Čím dříve si to uvědomíte, tím lépe. Neznamená to však, že to obrátíte naruby a řeknete si, že není možné něco nového vymyslet, tak že tedy budete kopírovat cizí loga vědomě – ani konkrétní zpracování, ani nápady. Špatné je to minimálně ze tří důvodů:

Můžete ale usilovat o to, abyste se vždy nějak odlišili. Hledejte řešení, které bude dostatečně jednoduché, ale zároveň dostatečně jedinečné, aby vašeho klienta odlišilo.Designér Mike Davidson radí:

„Během tvorby si u každého kroku řekněte, že přesně toto samé už někoho stoprocentně napadlo. A zeptejte se sami sebe, co můžete udělat pro to, abyste svůj nový koncept od toho starého opravdu odlišili.“Dilema s jednoduchostí

Kamkoli se podíváte, tam vyčtete, že logo má být jednoduché. Jako příklad se uvádí Nike, Apple, Mitsubishi, či Target. To jsou perfektní ikonická loga. Téměř každý, kdo logo poptává, si takové logo přeje.

Jednoduchost ale není tak jednoduchá. Než se k jednoduchosti dospěje, trvá to klidně až stovky skic. A navíc s sebou jednoduchost přináší mnohá úskalí.

Čím jednodušší logo vytvoříte, tím spíše už existuje. Loga jako Mitsubishi či Target vychází ze základních geometrických tvarů a ze symetrie. V době, kdy vznikaly, si to mohli tvůrci dovolit – log bylo na světě ještě málo. Dnes je tomu ale jinak. Zkombinujete-li základní tvary se symetrií, je téměř jisté, že takové logo už někdo vytvořil. A tudíž nebude jedinečné.

Čím složitější logo vytvoříte, tím spíše se odlišíte od odstatních. Což je skvělé. Přinejmenším zpracováním, nápad už nejspíš někde existuje. Ovšem čím je logo složitější, tím méně bude zapamatovatelné. A logo zapamatovatelné být musí, jinak nebude fungovat a bude nepoužitelné – a to už skvělé moc není.22298.png


Co s tím? To je dilema logotvorby – hledat kompromis mezi jednoduchostí a složitostí. Hledat řešení, které bude dostatečně jedinečné, ale zároveň dostatečně jednoduché. Ale ne příliš jednoduché, aby nepůsobilo tuctově.

Od prvních skic se tedy snažte nápady udržovat co nejjednodušší. Odstraňujte tvary, které tam být nemusí – které nemají význam. Stále se ptejte, jak by šlo logo zjednodušit. Zároveň ale přemýšlejte, jak logu dodat jedinečnost, aby nebylo až příliš jednoduché.

Nemusíte tvořit jen minimalistické symboly. Klidně tvořte i propracované. I tyto tvary ale jdou vytvořit jednoduše a složitě. Jde o to, aby v logu nebyly hrbolky z nadbytečných bodů anebo nešťastně zvolených bézierových křivek.

Leda by to bylo naschvál a plnilo účel. Například logo Starbucks vypadá z dálky vyhlazeně a dokonale. Při pohledu z blízka si však všimnete drobných nedokonalostí, které logu ale dodávají osobitost a autenticitu. Kdyby to však tvůrce přehnal, vypadalo by logo i z dálky špinavě, a ne tak příjemně, jako nyní.22517.pngRole logotvůrce

Rolí logotvůrce je najít efektivní řešení problému. Není placen za to, aby navrhl hezké logo pro sebe. Netvoří ani pro pochvalu od kolegů designerů. Navrhuje funkční logo pro klienta, kterému se snaží povznést byznys. Jeho rolí je vcítění se do byznysu klienta a vytvoření loga na míru.

Design není umění. Loga se netvoří, aby je někdo obdivoval. Pokud se tak stane, je to bonus. Loga se tvoří proto, aby fungovala a zaujala cílovou skupinu. Ne každé krásné logo funguje a ne každé funkční logo je krásné.

Má-li klient o logu jasnou představu, přesto by ji logotvůrce neměl pouze slepě následovat. Dolaďte ji dle uvážení. Můžete třeba vytvořit jednu variantu dle preferencí klienta a další dle toho, jak myslíte, že bude logo fungovat nejlépe. Přecijen odborník jste vy.

Nejste-li z loga nadšeni vy, nečekejte to od klienta. Určitě se vyskytnou výjimky, kdy se klient nechá ošálit i slabým logem, ale nemělo by se na to spoléhat. A hlavně – tvůrce by měl sám chtít vytvořit tu nejlepší možnou práci.

Být logotvůrcem není snadné. Často se setkávám s názorem profíků, kteří říkají, že tvorbu log považují za nejtěžší komerční grafickou disciplínu. Asi mají pravdu.


Logotvorba není hračka. Je to dřina. Stojí to ale za to.Logotvůrcovo desatero

Na závěr si shrneme, čím by se měl správný logotvůrce řídit:K prostudování

Velkou část informací pro tuto knihu jsem načerpal, mimo zkušeností, z mnoha kvalitních zahraničních zdrojů. Níže je uvádím. Dále uvedu tipy na různé vychytávky a nebude chybět ani inspirace.

Knihy - české:

Vektory: Základní výcvik (Von Glitschka)

Kraď jako umělec: 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě (Austin Kleon)

100 věcí, které by měl každý designer vědět o lidech (Susan Weinschenk)

Ukaž, co děláš! 10 způsobů, jak sdílet svou kreativitu a nechat se objevit(Austin Kleon)

Designové myšlení (Gavin Ambrose, Paul Harris)

Jak na působivý grafický design (John McWade)

Typografie (Gavin Ambrose, Paul Harris)

Knihy – anglické:

Logo Design Love: a Guide to Creating Iconic Brand Identities (David Airey)

Smashing Logo Design: The Art of Creating Visual Identities (Gareth Hardy)

Logo Design Workbook: A Hands-on guide to creating logos (Rockport - AdamsMorioka)

The Complete Graphic Designer: A Guide to Understainding Graphics and Visual Communication (Rockport - Ryan Hembree)

Logo Creed: The Mystery, Magic, and Method Behind Designing Great Logos (Bill Gardner)

Brand Identity Essentials: 100 Principles for Designing Logos and Building Brands (Rockport - Kevin Budelmann, Yang Kim, Curt Wozniak)

Really Good Logos Explained: Top Design Professionals Critique 500 Logos and Explain What Makes Them Work (Margo Chase, Rian Hughes, Ron Miriello, Alex W White)

Design for Hackers: Reverse Engineering Beauty (David Kadavy)

Knihy – anglické (zdarma online):

Everything there is to know about logo design (bluesodapromo.com): http://www.bluesodapromo.com/blog/logo-design.pdf

LogoPalooza 2 (TheLogoFactory.com) http://www.thelogofactory.com/download-files/LDN-Logopalooza.pdf

Články o logách – české:

Vlastnosti dobrého loga: http://unie-grafickeho-designu.cz/vlastnosti-dobreho-loga-obsahly-clanek/

50 tipů, jak na atraktivní logo: http://objevit.cz/50-tipu-jak-vytvorit-nejlepsi-logo-t49401

Anatomie písma: http://typomil.com/anatomie/

Články o logách – anglické:

11 kroků k perfektnímu logu: http://www.ucreative.com/articles/how-to-create-a-perfect-logo-in-11-steps/

Evoluce loga: http://www.smashingmagazine.com/2010/07/the-evolution-of-the-logo/

Ultimátní seznam zdrojů k logům: http://justcreative.com/2008/12/02/logo-design-resources/

Články k barvám:

Psychologie barev: http://www.bluesodapromo.com/blog/psychology-logo-design/

Kulturní odlišnosti ve vnímání barev: http://www.empower-yourself-with-color-psychology.com/cultural-color.html

Věda barev v marketingu: https://blog.bufferapp.com/the-science-of-colors-in-marketing-why-is-facebook-blue

Co o firmě říká barva loga: http://www.fastcompany.com/3028378/leadership-now/what-your-logos-color-says-about-your-company-infographic

Ikoničtí logotvůrci:

http://www.logosdesigners.com/

České designové weby k prozkoumání:

DesignPortál: http://www.designportal.cz/

Font.cz: http://www.font.cz/

CzechDesign: http://www.czechdesign.cz/

UnieGrafickéhoDesignu: http://unie-grafickeho-designu.cz/

Tutorialy a tipy okolo vektorů - české:

Blog Petra Václavka o Illustratoru: http://ilustrator.cz/

Sekce s vektory na Grafika.cz: http://www.grafika.cz/rubriky/vektory/

Vizualizace pomocí mock-up šablon: http://graficketipy.cz/vizualizace/

Tipy na pluginy do AI: http://graficketipy.cz/illustrator-scribe-pluginy/

Tutorialy a tipy okolo vektorů - anglické:

Tutsplus: http://design.tutsplus.com/categories/adobe-illustrator

Nápověda AI - interaktivní: https://helpx.adobe.com/cz/illustrator/topics-cs6.html

Nápověda AI – PDF: http://help.adobe.com/archive/cz/illustrator/cc/2013/illustrator_reference.pdf

Seznam zdrojů k vektorové grafice od Petra Václavka: http://ilustrator.cz/aktualizovany-webovy-prehled-o-vektorove-grafice/

Vektorové tipy: http://vectips.com/

Videokurzy (placené):

Na Lynda.com vyhledejte:

Foundations of Logo Design (Von Glitschka)

LogoLounge: Shapes and Symbols in Logo Design (Bill Gardner)

Drawing Vector Graphics (Von Glitschka)

Na Skillshare.com vyhledejte:

Logo Design Fundamentals: Simple and Solid Brand Marks (George Bokhua)

Logo Design the Draplin Way: Building with Shape, Type, and Color (Aaron Draplin)

How To Design Sports Logos: Create Your Own Team Mascot (Fraser Davidson)

Další kurzy naleznete i na Udemy.comDigitalTutors.com.

Videokurzy (zdarma):

Kurzy AI od Adobe: http://tv.adobe.com/show/learn-illustrator-cs6/

České videopřednášky:

Pominu-li obecný branding, o logách toho u nás moc odpřednášeno nebylo. Vlastně asi vůbec nic. Snad jediný Adam Hrubý o nich občas mluví:

Co Čech, to designér (Adam Hrubý): https://vimeo.com/41172691

Jak obléct vaše myšlenky (Adam Hrubý): https://vimeo.com/49001209

Anglické video:

Aaron Draplin a jeho proces tvorby loga: https://vimeo.com/113751583

The Science of Logo Design - The ARMM model (miniseriál): https://www.youtube.com/watch?v=IpAvVcNEH9s&list=PLr_RpYXbhuiOpuAYli_fDcz3MfKikFXvS

Inspirace log:

Abduzeedo.com/tags/logo

Logopond.com

LogoFaves.com

LogoTurn.com

LogoMoose.com

LogoGala.com

LogoDesignLove.com

Anebo inspirativní knihy LogoLounge: www.logolounge.com/books.asp

Vyhledávání fontů přes obrázky:

http://www.myfonts.com/WhatTheFont/

Fonty ke stažení či zakoupení:

google.com/fonts

ceskefonty.cz

losttype.com/browse

myfonts.com

fontshop.com

www.fonts.com

Práce s barvami:

Na zkoušení barevných kombinací: https://color.adobe.com/cs/create/color-wheel/

Převod CMYK do Pantone: http://ngin.de/cmyk2pantone/

Zdroje pro mock-up šablony zdarma i placené:

1000+ FREE mock-upů: http://www.cssauthor.com/free-mockup-templates-psd-designs/

http://freebiesbug.com/psd-freebies/mockups/

http://graphicburger.com/mock-ups/

www.psdcovers.com

http://www.mockupdeals.com/

http://www.pixeden.com/psd-mock-up-templates

http://graphicriver.net/category/graphics/product-mock-ups
Děkuji,

že jste dospěli až sem. Snad pro vás byla kniha přínosná a odpověděla na dotazy okolo logotvorby, které jste si možná již nějaký čas pokládali. Mým cílem je provést osvětu v této oblasti. Budete-li knihu šířit, budu jen rád.

Chcete-li se o logách dovědět ještě více, sledujte můj blog Logotvůrce.cz. Zajímáte-li se o Photoshop a Illustrator, můžete mrknout na můj blog GrafickeTipy.cz, kde jsem se již podělil o více jak 500 tipů ve více než 70 článcích. Sepsal jsem i první českou příručku k Matte Paintingu, kterou lze na blogu stáhnout.

A budete-li potřebovat osobité logo na míru, anebo s čímkoli v oblasti log poradit, můžete se na mě obrátit.

Ať se vám daří a logům zdar!


Tomáš Vachuda

Zapálený logotvůrce

www.vachudatomas.cz | t.vachuda@seznam.cz | www.logotvurce.cz

Rejstřík