Neléčená rýma trvá 7 dní, léčená týden. Anebo taky 10 vteřin.
Dnes si dovolím odbočit mimo design a podělím se o tip, který může změnit život nejen kreativcům. Rýma je mrcha a umí vysát energii, elán a otrávit náladu, což se negativně odrazí do osobního i pracovního života. Ze zkušenosti vím, že kdykoli jsem ji měl, kreativita i chuť k práci šla dolů.
Následující metoda může znít nesmyslně. Sám jsem nad ní kroutil hlavou. Funguje mi ale už rok a jsem přesvědčen, že bude fungovat po zbytek života. Našel jsem ji na posledním místě, kde byste nějakou radu hledali – v komentářích na youtube (hned ten první od Enicka). U komentáře jsem viděl spousty děkovných reakcí a myslel si, že jde o skupinu trollů. Mýlil jsem se.
Tehdá jsem byl v nejhorším stádiu rýmy a nic nedokázalo zastavit slzení očí a vodopád.. vy víte čeho. Pak jsem zkusil tip od Enicka a během pár vteřin vodopád ustal a já se z hluboka nadechl nosem, který byl do té chvíle ucpaný. Ostatní příznaky: pálení očí a nachlazení odezněly asi do čtvrt hodiny. Od té doby jsem rýmu neměl – vždy jsem ji v zárodku zahnal. Teď vám ukážu jak.
Rýmafuč za 10 vteřin:
-
Připravte si kapesník
-
Zadržte dech
-
Udělejte 5-10 kliků*
-
Vysmrkejte se
-
Rýmafuč!
*Z odezvy lidí vím, že:
- Někomu stačí méně kliků, jiní jich potřebují více – 10 je ale jistota
- Kliky nemusí být poctivé
- Fungují i holčičí
- Jde je rozdělit – třeba 3×3 kliky s krátkou pauzou
- Důležitá je rychlost – klik trvající 5 vteřin moc nepomůže
Podstatou není perfektní provedení, ale natlakování hlavy. Mozek ví, že potřebuje vzduch a udělá vše pro to, aby jej získal – zarazí otékání dutin a sníží tvorbu hlenu, abyste se mohli nadechnout nosem. Podobnou metodu zmiňují i na Wikihow (Metoda 2, Natural Remedies: bod č. 6 – Exercise), kde radí 20 kliků a dýchat nosem. Pokud je však nos ucpaný, dýchá se jím poněkud blbě. 🙂 A je-li ucpaný méně, není metoda zrovna příjemná. Klidně ji ale zkuste a srovnejte s tou se zadrženým dechem.
V čem je háček?
Bohužel to nefunguje všem. Metoda fungovala jen asi třetině lidí, kterým jsem ji v posledním roce doporučil. I to je ale slušné skóre a proto ji sdílím. Znamená to, že přibližně každého třetího z vás, kteří si článek přečtou, nadobro zbavím rýmy.
Jste-li skeptičtí a 10 kliků se zadrženým dechem je pro vás hazard, zde je další důkaz místo slibů – radu jsem sdílel v diskusi na Zdravílkovi a přišlo mnoho kladných odpovědí. Plus si můžete přečíst reakce u komentáře na youtube, na který jsem již odkazoval.
Zkrátka metodu zkuste a uvidíte. Budu vám držet palce, abyste byli mezi tou šťastnou třetinou. A pokud vám zafunguje, prosím, šiřte ji dále. Zlepšíte životy mnoha lidem. Za sebe mohu říct, že uvědomění, že jsem vyzrál na rýmu a že už ji nikdy mít nebudu, byl s trochou (ale fakt jen trochou) nadsázky nejhezčí moment v mém životě.
Čistému nosu zdar!
PS. Pokud bych byl delší dobu neaktivní, asi mě zlikvidovala nějaká farmaceutická firma. 🙂
Tomáš Vachuda
Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)
- Stream: Kreativní kritika log - 4.6.2020
- Přednáška: Poptávky - 11.3.2020
- Přednáška: Kreativní proces - 17.10.2019
Rýma nějak náhle zmizela až tomu nemohu uvěřit 🙂 super tip uvidíme na jak dlouho to bude fungovat
Super, jsem rád, že funguje. Já tomu také nemohl uvěřit, ale už tak zaháním rýmu 4 roky. Tak ať co nejdéle funguje i vám. 🙂
Výborný web.
Z kreativního checklistu vlastně přirozeně vše používám, ale máš to skvěle sepsané.
V tomto článku máš chybu – Zadžte dech místo Zadržte.
Díky za pochvalu. Jsem rád, že kreativní checklist pomáhá. A díky za odhalení chyby, ta mi unikla.