Rýmafuč!

Neléčená rýma trvá 7 dní, léčená týden. Anebo taky 10 vteřin.

 

Dnes si dovolím odbočit mimo design a podělím se o tip, který může změnit život nejen kreativcům. Rýma je mrcha a umí vysát energii, elán a otrávit náladu, což se negativně odrazí do osobního i pracovního života. Ze zkušenosti vím, že kdykoli jsem ji měl, kreativita i chuť k práci šla dolů.

Následující metoda může znít nesmyslně. Sám jsem nad ní kroutil hlavou. Funguje mi ale už rok a jsem přesvědčen, že bude fungovat po zbytek života. Našel jsem ji na posledním místě, kde byste nějakou radu hledali – v komentářích na youtube (hned ten první od Enicka). U komentáře jsem viděl spousty děkovných reakcí a myslel si, že jde o skupinu trollů. Mýlil jsem se.

Tehdá jsem byl v nejhorším stádiu rýmy a nic nedokázalo zastavit slzení očí a vodopád.. vy víte čeho. Pak jsem zkusil tip od Enicka a během pár vteřin vodopád ustal a já se z hluboka nadechl nosem, který byl do té chvíle ucpaný. Ostatní příznaky: pálení očí a nachlazení odezněly asi do čtvrt hodiny. Od té doby jsem rýmu neměl – vždy jsem ji v zárodku zahnal. Teď vám ukážu jak.

 

Rýmafuč za 10 vteřin:

 1. Připravte si kapesník

 2. Zadržte dech

 3. Udělejte 5-10 kliků*

 4. Vysmrkejte se

 5. Rýmafuč!

 

*Z odezvy lidí vím, že:

 • Někomu stačí méně kliků, jiní jich potřebují více – 10 je ale jistota
 • Kliky nemusí být poctivé
 • Fungují i holčičí
 • Jde je rozdělit – třeba 3×3 kliky s krátkou pauzou
 • Důležitá je rychlost – klik trvající 5 vteřin moc nepomůže

 

Podstatou není perfektní provedení, ale natlakování hlavy. Mozek ví, že potřebuje vzduch a udělá vše pro to, aby jej získal – zarazí otékání dutin a sníží tvorbu hlenu, abyste se mohli nadechnout nosem. Podobnou metodu zmiňují i na Wikihow (Metoda 2, Natural Remedies: bod č. 6 – Exercise), kde radí 20 kliků a dýchat nosem. Pokud je však nos ucpaný, dýchá se jím poněkud blbě. 🙂 A je-li ucpaný méně, není metoda zrovna příjemná. Klidně ji ale zkuste a srovnejte s tou se zadrženým dechem.

 

V čem je háček?

 

Bohužel to nefunguje všem. Metoda fungovala jen asi třetině lidí, kterým jsem ji v posledním roce doporučil. I to je ale slušné skóre a proto ji sdílím. Znamená to, že přibližně každého třetího z vás, kteří si článek přečtou, nadobro zbavím rýmy.

Jste-li skeptičtí a 10 kliků se zadrženým dechem je pro vás hazard, zde je další důkaz místo slibů – radu jsem sdílel v diskusi na Zdravílkovi a přišlo mnoho kladných odpovědí. Plus si můžete přečíst reakce u komentáře na youtube, na který jsem již odkazoval.

Zkrátka metodu zkuste a uvidíte. Budu vám držet palce, abyste byli mezi tou šťastnou třetinou. A pokud vám zafunguje, prosím, šiřte ji dále. Zlepšíte životy mnoha lidem. Za sebe mohu říct, že uvědomění, že jsem vyzrál na rýmu a že už ji nikdy mít nebudu, byl s trochou (ale fakt jen trochou) nadsázky nejhezčí moment v mém životě.

 

Čistému nosu zdar!

 

PS. Pokud bych byl delší dobu neaktivní, asi mě zlikvidovala nějaká farmaceutická firma. 🙂

 

Podpora Časotvorba

Tomáš Vachuda
Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

6 thoughts on “Rýmafuč!

 1. Anonym

  Výborný web.
  Z kreativního checklistu vlastně přirozeně vše používám, ale máš to skvěle sepsané.
  V tomto článku máš chybu – Zadžte dech místo Zadržte.

 2. Anonym

  Vážený pane,děkuji za radu,rýma mě trápila již tři dny,zkusila jsem Vaší metodu,je mi64 let,nemohla jsem dělat klasické kliky,ale klekla jsem si zatajila jsem dech,udělala jsem 20 kliku v klece,můžu říci,že se mi opravdu léčilo,a krásně se mi prohrálo tělo.jeste jednou děkuji.Majka

  1. Dobrý den Majko, jsem moc rád, že rada pomohla. A přeji, ať Vám tato rada, stejně jako mně, funguje i dlouhodobě. Zapojte ji hned jak ucítíte první příznaky a rýma by měla vzít do zaječích. 🙂 Hezký den

Napsat komentář