Stream Deck

Stream Deck

Dnes mám pro vás tip na jednu vychytávku: Stream Deck.

Co to je? Jde o klávesnici, na které můžete nastavit tlačítka s libovolnou ikonou a takřka libovolnou funkcí. Já pořídil verzi s 15 tlačítky, ale existuje ještě verze Mini (6 tlačítek, pro mě málo) a verze XL (32 tlačítek, pro mě moc).

O Stream Decku jsem slyšel už od streamerů a youtuberů. Nenapadlo mě ale, že jde využít i při běžné práci. To jsem zjistil až díky Jirkovi Benediktovi, který svůj Stream Deck XL nadšeně odprezentoval na skvělém sraze Lifehackerů. Za což mu dězkuji (byť moje peněženka má výhrady).

Už 8 let používám herní vícetlačítkové myši, na které si nastavuji zkratky a makra , které mi zefektivňují práci. A to výrazně. Jak jsem psal v článku o šetření času, tak jen samotná myš mi ve Photoshopu šetří asi 30 % času. Hned po jejím pořízení jsem začal do 2 hodin stíhat věci, co mi kdysi zabíraly 3 hodiny. Vnímám to jako nejlepší investici do pracovní efektivity.

Ale stejně mi to nestačilo. Ve Photoshopu mám spoustu nahraných akcí, které sice jde zobrazit jako tlačítka s určitou barvou, ale je to dost nepřehledné. A tak mě před lety napadlo, že by bylo boží najít plugin, který by umožnil těm akcím přiřadit konkrétní ikonu – třeba z WoWka, abych si práci gamifikoval a zpříjemnil. Moje představa vypadala takto (vlevo běžný panel, vpravo můj nápad).

Bohužel jsem žádný takový plugin nenašel. Ale teď, po X letech, mi přesně tohle umožňuje Stream Deck. A mám z toho velkou radost. Proto vám chci ukázat, jak mám Stream Deck nastavený a jak mi pomáhá. A možná vás i nalákat, abyste si ho taky pořídili.

 

Je to pro vás?

 

Podle mě Stream Deck pomůže všem, kteří chtějí zvýšit pracovní efektivitu, nebo si prostě jen zpohodlnit a zpříjemnit práci.

Také pomůže těm, kteří nemají vícetlačítkovou myš. Spousta lidí preferuje základní myš, vertikální myš, touchpad, nebo stylus. A nic proti tomu. Jen se (dle mě) okrádají o výrazný nárůst efektivity. Já kdybych vícetlačítkovou myš neměl, tak považuji Stream Deck za nutnost, protože by mi tradiční klávesnice nestačila. Sice existují spešl klávesnice s bonusovou řadou tlačítek, ale není to zdaleka tak flexibilní řešení, jako Stream Deck.

Také pomůže těm, co pracují bez myši na notebooku. Tuplem pokud mají omezenou klávesnici a chybí jim numerika. Ta jde dokoupit, ale Stream Deck je super v tom, že umožní nastavit více tlačítkových obrazovek. Takže v základu si na něm můžete nastavit numerická tlačítka, ale k tomu ještě přidat složky s dalšími tlačítky, které už vám budou pomáhat s něčím speciálnějším.

 

Vyplatí se to? Nejde to levněji?

 

Nutno říct, že to není levná hračka. Ta moje verze stojí 3.700 Kč. Ale jak jsem zmínil, tak třeba moje myš mi šetří 30 % času. Stream Deck pro mě osobně nemá až takový potenciál, protože je to další zařízení, ke kterému musím přesunout ruku, tudíž vznikne prodleva (na rozdíl od vícetlačítkové myši). Ale i přesto si myslím, že kdybych neměl myš a Stream Deck si dobře nastavil, tak ušetřím minimálně 20 % času. Ve výsledku se mi cena vrátí tak do týdne. Maximálně do dvou týdnů.

Pokud by vás tedy odrazovala cena, vnímejte to jako investici. Když se vám podaří zrychlit práci a zároveň zachováte stejné ceny za zakázky (nebo přizpůsobíte hodinovku efektivitě), tak na tom dlouhodobě vyděláte.

Ale je to na vás. Nechci vás přesvědčovat k nákupu. Spíše vás chci nalákat na přemýšlení nad svou pracovní efektivitou, nad klávesovými zkratkami, nad automatizací pomocí skriptů a akcí apod. To vše vám může ušetřit moře času. Pokud vás tyto hrátky zaujmou, tak si můžete do začátku pořídit nějakou tu herní myš. Já mám teď Sades Axe za pár stovek a funguje skvěle.

Nebo můžete zkusit aplikaci asi za 70 Kč měsíčně, která přetvoří váš mobil právě ve Stream Deck. Pro více infa mrkněte na video od Dana Gamrota. A pokud by vás to chytlo a nechtěli jste to řešit přes telefon, tak si pořídíte opravdový Stream Deck.

Jo a ještě než přejdu dál, tak upozornění pro ty, kteří se už po pár obrázcích rozhodnou, že si to koupí: ujistěte se, že skutečně objednáváte verzi Mk2. První verze vyjde trochu levněji, ale má krátký kabel, který je navíc zabudovaný do zařízení, takže když ho poškodíte, musíte kupovat nový Stream Deck, což nechcete. Verze Mk2 už má kabel delší a odnímatelný.

 

Co to umí?

 

Jak jsem zmínil, jde o klávesnici, přičemž ta tlačítka dělají například toto:

  • Spustí aplikaci / soubor / průzkumník v konkrétní složce.
  • Zavolají klávesovou zkratku.
  • Spustí konkrétní webovou stránku.
  • Vloží přednastavený text (omezení je 500 znaků a jdou tam vložit i odstavce).
  • Zvětší / zmenší / přesunou aktuální aplikaci na ploše (klidně na jiný monitor)
  • Přepnou na jinou běžící aplikaci.
  • Ovládají přehrávání multimediálních souborů.
  • Zapnou tzv. Multi Akci, do které můžete umístit sadu různých událostí (např. spustit několik aplikací a na konkrétních pozicích na monitoru).

A tak dále. Můžete si i stáhnout stovky pluginů se spešl funkcema. Můžete svůj Deck propojit i s inteligentní domácností přes IFTTT. Ale to už je pro fajnšmekry. Nám běžným smrtelníkům stačí to co jsem zmínil.

Dále můžete vytvářet složky, která obsahují další tlačítka. Také si můžete vytvářet vícero profilů, které se automaticky zapnou, když jste v konkrétních aplikacích (třeba Photoshop). Nejste tedy omezeni jen fyzickým počtem tlačítek. Já sám mám nastavených zatím 7 obrazovek.

Pro více informací včetně toho, jak Stream Deck nastavit, mrkněte na toto české video, anebo hlubší avšak anglické video (ale ty základy v pohodě odkoukáte).

A teď vám ukážu pár videí, jak se Stream Deckem pracuji. Potom do hloubky rozeberu všech mých 7 klávesnic. A nakonec vám dám tipy, jak si můžete Stream Deck nastavit vy.

 

Jak s tím kouzlím

 

1) Ovládání Photoshopu a přepínání mezi Adobe programy.

 

2) Ovládání prohlížeče a přesouvání mezi obrazovkami.

 

3) Vkládání symbolů a přednastaveného textu.

 

 

7 klávesnic v jedné

 

A teď projdu všechny mé klávesnice. Jsem detailista, takže půjdu do detailu. Koho detaily nezajímají, tak proběhněte jen shrnující obrázky, ať si uděláte aspoň představu, co je možné si nastavit. Pod obrázky pak rozepíšu dílčí ikony včetně toho, jak jsem si je nastavil. Věci, co vyžadují hlubší popis, projdu až později v sekci Nastavení.

Jelikož budu zmiňovat hodně zkratek, tak s dovolením zůstanu u Windowsáckého formátu. Některé budou fungovat i jablíčkářům, jiné ne, ale věřím, že vy Macaři jste šikovní a hravě si dohledáte alternativu pro svůj systém.

 

 

1. Předchozí panel – spustí zkratku (vloženou přes Hotkey) Ctrl+Shift+Tab. To je univerzální zkratka mezi (snad) všemi webovými prohlížeči, která vás posune na panel vlevo. Pokud často překlikáváte mezi panely, tohle (a bod č. 3) vám zpříjemní život.

2. Zavřít panel – přes Ctrl+W zavře aktuální panel v prohlížeči. Funguje i u většiny dalších programů. Obvykle zavře aktuální soubor (Adobe programy), nebo celou aplikaci (Průzkumník).

3. Další panel – zavolá Ctrl+Tab, což v prohlížeči posune na panel vpravo. Jen v daném prohlížeči musíte mít nastaveno, aby tato zkratka nepřepínala panely dle poslední návštěvy.

4. Přepínání mezi aktuálním a minulým panelem – aneb togglování. Některé prohlížeče to umožňují automaticky pomocí Alt+Q anebo již zmíněného Ctrl+Tab. Když ne, stáhněte si plugin TabToggle (Firefox) či Previous Tab (Chrome), který tu funkci zapne. Nebo prostě nevypínejte funkci zmíněnou v minulém bodě (jen musíte najít jiný způsob posunu doprava a doleva).


Vsuvka o tom, kde pluginům přiřadit zkratku:

  • Ve Firefoxu je to na adrese about:addons (a vpravo nahoře klikněte na ikonu nastavení a zvolte Správa klávesových zkratek pro rozšíření).
  • V Chromu na adrese chrome://extensions/shortcuts
  • V Opeře na adrese opera://settings/keyboardShortcuts

5. Obnovit zavřený panel – přes zkratku Ctrl+Shift+T.

6. Přepnutí na panel se zvukem – do prohlížečů jsem si přidal plugin Go To Playing Tab (Firefox / Chrome), který rozpozná, ve kterém panelu něco hraje (video či audio) a přepne vás tam. Pluginu jsem pak přiřadil klávesovou zkratku Alt+W a tu jsem nastavil na toto tlačítko.

7. Duplikace Průzkumníka – zapne zkratku Ctrl+N, která spustí nové okno Průzkumníka ve stejné složce. Hodí se to, když chci přejít do dvou či více podsložek ve stejné nadsložce. Třeba když chci porovnat, co se v podsložkách nachází a něco mezi nimi přesouvat. Tak si složku duplikuju, na každém monitoru mám jednu kopii a na každém monitoru vstoupím do odlišné podsložky.

8. Uspání Stream Decku – přes funkci Sleep.

9. Přepnutí do Wordu – přesune mě to do naposledy aktivního okna Wordu. Jde to přes funkci Switch to (je nutné do Stream Decku stáhnout plugin se stejným názvem), do něhož jsem nastavil Process name: WINWORD.exe.

10.–12. Pod-obrazovky Stream Decku. Složky jsou vytvořené přes funkci Create Folder. Obsah složek uvidíte za chvíli.

13. Ukaž plochu – přes Win+D (na Macu F11) skryje otevřené aplikace. Po opětovném stisknutí se programy zobrazí tam, kde byly. Jen do té doby nesmíte nic zapnout, jinak se to vyruší.

14. a 15. Levý / Pravý Full Screen – aktivní aplikaci maximalizuje a přesune na levý / pravý monitor. Viz výše, druhé video.

 

 

Tohle je boží. Během dne dokola otevírám spoustu souborů, které jsou rozházené v různých tematických složkách. Teď jsem si je dal na Stream Deck a okamžitě je zavolám na jedno stisknutí, aniž bych musel lovit ve složkách.

Tady asi stačí jen stručný popis:

Zpět – vrátí na hlavní obrazovku Stream Decku (automatické tlačítko, které se objeví v každé vytvořené složce).

Ikony batohu – otevřou Průzkumník ve vybrané složce. Je to přes funkci Open, kde jsem do řádku App / File vložil cestu ke složce. Musí být v uvozovkách, jinak to nefunguje. Konkrétní příklad: „D:\Dokumenty\Produktivita“.

Ikony vzdušného víru – otevřou Průzkumník, akorát ve složce Google Drive. Takže cesta je: „C:\Users\TV\Disk Google“. Chcete-li otevírat cloudové složky raději ve webových prohlížečích, tak místo funkce Open použijte funkci Website, do níž vložíte přímou URL.

Ikony svitků – otevřou různé wordovské dokumenty pomocí funkce Open.

Ikona knihy – otevře PDFko betaverze mojí knihy.

 

 

1, 2, 3, 7 a 8 – Viz dříve.

4, 5 a 6 – Přehrají konkrétní mp3 soubor přes funkci Open.

9. Rozbalení zipu do podsložky – ve Stream Decku jsem pomocí Multi Action nasimuloval proces rozzipování: pravý klik myši, 2× stiknutí R (což mě v kontextovém menu přesune na Rozbalit do složky, vy to asi budete mít jinak) a potvrzení Enterem.

10. Účetnictví – otevře excelovský soubor, kde mám přehled klientů a nacenění dílčích zakázek.

11. Acrobat – zapne Adobe Acrobat.

12. Záloha – otevře složku na Google Drive, kam si hážu dočasné zálohy.

13.–15. – Zapnou Photoshop / Illustrator / InDesign.

 

 

2, 4 a 5 Vloží srdíčko , odrážku •  a pomlčku – (vše přes funkci Text)

3. Emotikony – spustí zkratku Win + . (slovy Win a tečka), která zobrazí okno pro výběr emotikon.

4. Zalomení řádku – přes Hotkey Shift + Enter. Hodí se na sociální sítě, kde klasický Enter odešle zprávu, zatímco (2× stisknutý) Shift + Enter vytvoří další odstavec.

5. Cena – do funkce Text jsem si předvyplnil odpověď na dotaz, kolik stojí logo.

6. Historie Ctrl+C – spustí zkratku Win + V, která ukáže historii textů, které jste si ukládali do schránky přes CTRL+C.

7. a 13. Šablony e-mailu – tykací (Ahoj, … S pozdravem Tomáš) a vykací (Dobrý den, … S pozdravem Tomáš V.).

8. Zájem na sockách – krátká reakce na to, když mě někdo osloví s poptávkou na sociálních sítích.

9. a 15. Už končím – tykací i vykací verze toho, že musím končit, takže reaguju jen v rychlosti.

10. Spolupráce – odpověď na dotaz, jak probíhá spolupráce. Viz jedno z videí nahoře.

 

 

1. a 3. Otočení plátna doleva/doprava – přes zkratku jsem zavolal Akci nahranou ve Photoshopu. Později poradím, jak akce tvořit.

2. Velikost obrazu – zavolá zkratku Ctrl+Alt+I, která vás dostane do Obraz > Velikost obrazu.

3. Svázání vrstev – sváže všechny vybrané vrstvy. Po opětovném stisknutí je rozváže. (Akce zavolaná přes zkratku)

4. Velikost plátna – zavolá zkratku Ctrl+Alt+C, která vás dostane do Obraz > Velikost plátna.

5. Zamknutí vrstvy – zamkne vybrané vrstvy. Je to alternativa ke klikání na to miniaturní tlačítko zámku v panelu vrstev. (Akce přes zkratku)

6. Vržený stín – nastaví styl vrstvy: vržený stín. (Akce přes zkratku)

7. Ořezová maska – vybranou vrstvu clipne k té pod ní. Jinak se to musí dělat tak, že držíte Alt a myší kliknete na tu asi pixel tlustou čáru, která dělí dílčí vrstvy v seznamu vrstev (otravné).

8. Bílé překrytí – nastaví styl vrstvy: překrytí bílou barvou. (Akce přes zkratku)

9. Inteligentní vrstva – převede vrstvu na inteligentní vrstvu.

10. Inteligentní kopie – zapne funkci Nový inteligentní objekt kopírováním (vytvoří čerstvý duplikát inteligentní vrstvy, takže když do té nové zasáhnete, původní se nezmění). (Akce  přes zkratku)

11. Inteligentní otevření – převede vrstvu na inteligentní a hned ji otevře v novém panelu. (Akce přes zkratku)

12. Podsložka – za chvíli.

13. a 15. Zapnutí Illustratoru / InDesignu – pokud už jsou programy otevřené, tak mě to do nich jen přepne. Z nějakého důvodu to občas funguje a jindy ne.

 

 

2. až 6. Vybarví (vrstvu či tvar) jednou z těchto barev.

7. a 9. Velikost písma – přes zkratky pro zmenšení (Ctrl + Shift + ,) či zvětšení (Ctrl + Shift + .)

8, 10, 11 a 12 Zarovnání písma – přes zkratky Ctrl + Shift + J / L / C / R (justified, left, center, right).

13. a 15. Zoom Out/In – zavolá zkratky pro přiblížení (Ctrl +) a oddeálení plátna (Ctrl –).

14. Automatické řádkování textu – přes zkratku Ctrl + Alt + Shift + A.

 

 

Lahvičky s barvou – zabarví vybraný objekt do dané barvy.

8. Průhledná vrstva – přes zkratku zavolám akci z Illustratoru, která simuluje to, že v barevném vzorníku kliknete na odstranění barvy a ponecháte jen obrys (pokud nějaký je).

9. a 12. Zamkne a odemkne vrstvu – přes tradiční zkratky Ctrl + 2 a Ctrl + Alt + 2.

10. Skrytí pláten – přes zkratku Ctrl + Shift + H skryje plátna, takže celý soubor vidíte na jednom obrovském bílém pozadí. Opakované stisknutí pak plátna zase zobrazí.

 

Co si nazkratkovat?

 

Než přejdu k nastavování, tak vám dám tipy, co má vůbec smysl nahradit tlačítkem:

• Klávesové zkratky, které vyžadují moc práce: 2 ruce, více jak 3 kliknutí, více jak 5 sekund hledání správné položky v menu anebo správného rozložení rukou na klávesnici. To vše zbytečně brzdí pracovní flow. Někdy vás to rozptýlí natolik, že zapomenete tu skvělou myšlenku, kterou jste chtěli realizovat.

• Často opakované zkratky. Ve Photoshopu například stále tvořím nové vrstvy. To vyžaduje zkratku CTRL + SHIFT + ALT + N (bez ALTu zobrazí dialog s nastavením). To je krkolomná zkratka. Nebo často duplikuju. Na to je zkratka CTRL + J. Ta se zdá v pohodě, ale vyžaduje obě ruce (nebo akrobacii s levou rukou), takže musím utéct od myši a pak se vracet. To mě zdrží. Proto jsem si tyto a podobné zkratky nastavil před lety na myš. Co (a jak) jsem si na ní nastavil najdete tady. Zamyslete se, jestli i vy neopakujete podobné zkratky, které vás brzdí.

• Zatím nepoužívané zkratky. Doporučuji si dohledat zkratky pro váš systém a pro každý váš program, který pravidelně používáte. Možná tam najdete zajímavé zkratky, které přesně řeší nějaký váš častý problém a dosud jste netušili, že to jde řešit takhle snadno. Ve Photoshopu i Illustratoru najdete zkratky pod Úpravy > Klávesové zkratky. Mrkněte na ně a rovnou můžete přiradit zkratku něčemu, co ji nemá (nezapomeňte nastavení dole potvrdit tlačítkem OK).

• Otevírání šablon. Pokud pravidelně otevíráte nějaké dokumenty, například designové šablony (A4 / A5 / vizitky), tak si na ně udělejte tlačítko, ať je nehledáte. Případně si nahrajte Akci na vytvoření souboru o té dané velikosti a pak té akci přidělte zkratku a tu zkratku zavolejte tlačítkem.

• Zrychlování videí na internetu. Nedám dopustit na plugin Video Speed Controller (Firefox / Chrome). Když stisknu D, video se zrychlí o 10 % (S zpomalí o 10 %, R resetuje rychlost). Funguje to nejen na YouTube, ale u všech videí (včetně videoreklam, které pak místo 5 s trvají klidně 1 s). A jde sledovat klidně rychlostí 3× a více, což běžné přehrávače neumožňují. Já už si teda zvykl na zkratky na klávesnici, ale vám to může být pohodlnější přes tlačítko.

• Věci, co děláte blbě. Zkratky, u kterých se dokola přehmatáváte. Programy, které dokola spouštíte omylem místo jiných, ať už protože mají podobné ikony, nebo protože jsou hned pod sebou ve vyhledávání uvnitř nabídky programů. Ať už je důvod překlikávání jakýkoli a ať už jde o zkratku nebo program, nastavte si na to tlačítko.

• Často používané složky. Osobně se v Průzkumníku pohybuji bleskově. Mám tam spoustu ikon pro rychlou orientaci. Vím, ve které složce je jaká podsložka. Vím, jaké písmeno kde a kolikrát zmáčknout, abych označil tu posložku, co potřebuji. Ale přesto zvažuji, že bych si na Stream Decku vytvořil strukturu (aspoň některých) složek po vzoru těch na disku. V Průzkumníku mám v každé složce klidně desítky podsložek a stovky souborů, takže se mi často náhledy a ikony „loadují“ (složky a soubory nejsou vidět najednou, ale až postupně). A plné načtení někdy trvá pár sekund, jindy 10 a více sekund. U Stream Decku to nehrozí. V něm jsou ikony vložené natvrdo. Ve výsledku stejná cesta skrz 5 vrstev složek potrvá pár sekund na Decku, ale 10–20 sekund v Průzkumníku. Máte-li tedy podobný problém, můžete zvážit nazkratkování často používaných složek.

Tak. To bylo pár mých nápadů, ale nazkratkovat jde opravdu cokoli.

 

Nastavení Stream Decku

 

Pro návod na obecné nastavování (tlačítek a profilů) doporučuji mrknout na nějaké to video. Na YouTube jich je plno. Tady by se to vysvětlovalo nešikovně, proto zmíním jen pár věcí.

 

Umístění Decku

 

Deck si můžete dát kamkoli. Já ho mám vlevo od klávesnice a na výšku. Zatím u všech lidí jsem viděl natočení vodorovné, tedy to základní. Mně ale dává větší smysl natočení svislé. Mé důvody:

• Elegantně to pasuje ke klávesnici. Pětice tlačítek krásně navazuje na pětici hlavních řádků na klávesnici. Prsty už jsou tedy zvyklé na prostředí, kde odpočívají uprostřed (řácek ASDF..) a pak šmatají buďto o 1-2 řádku nahoru či dolu.

• Kratší fyzická pracovní plocha (součet myši, klávesnice a decku je asi o 5 cm méně, než u širokého decku). To znamená kratší pohyby při přesouvání levačky. To znamená vyšší rychlost a ergonomičnost (menší námaha pro zápěstí a předloktí).

• Pohodlnější na používání. Já osobně skoro nepoužívám palce (krom mezerníku) ani malíčky (dobře, levej lenoší na SHIFT a CTRL, ale jinak nic). Proto je nechci používat ani u Decku. Vyhovuje mi, že se malíčkem opřu zleva o první tlačítko a palcem zprava o třetí.

• Trojice si zapamatuju lépe než pětice. Pokud si tlačítka rozložíte tak, že jsou vedle sebe smysluplné a tematické trojice, tak se vám 5 trojic zapamatuje snáze, než 3 pětice. Jasně, v podstatě je to totéž, protože ty trojice můžete u vodorovného rozložení vnímat ve svislém směru, ale pro většinu z nás je to (myslím) netradiční, protože celý život čteme a přemýšlíme vodorovně.

Toť můj pohled. Chcete-li i vy Deck natočit svisle, tak v nastavení zaškrtněte otočení buďto o 90°, nebo 270°. Já ho otočil o těch 270°, protože tehdy je vzdálenější hrana vyvýšená, takže se do Decku můžu krásně zapřít.

 

 

Základní funkce

 

Zde je ukázka konkrétního nastavení u nejčastějších funkcí: Hotkey (zkratka), Open (otevření aplikace, složky či souboru) a Text (předepsaná zpráva).

 

 

Profily

 

Chcete-li, aby se vám v konkrétních aplikacích zobrazil jiný profil (tedy jiná tlačítka), tak si vytvořte nové profily a propojte je s danými aplikacemi. Jakmile se přepnete do jiné aplikace, tak se Stream Deck ani ne do sekundy vrátí do výchozího profilu.

 

 

A chcete-li mít ve vícero profilech část ikon stejných, tak abyste je nemuseli vytvářet znovu (byť je můžete po jednom kopírovat přes CTRL+C a CTRL+V do nového profilu), tak ve správci profilů kliněte na Duplicate a nově vytvořený profil bude mít stejná tlačítka, jako ten předchozí.

 

 

Kdyby vám automatické zapnutí profilu nefungovalo, nejspíš to bude proto, že máte otevřené nastavení Stream Decku. Je potřeba ho zavřít. Jakože křížkem, aplikaci nechce běžet na pozadí. Potom už přepínání profilů funguje.

 

 

Multi Akce

 

Vrátím se k tlačítku pro rozbalení zipu. Zmínil jsem, že jsem nasimuloval proces rozbalení zipu. Toho jsem dosáhl pomocí funkce Multi Action. Do ní jsem vložil 4 po sobě jdoucí stisky kláves. První, jak vidíte na náhledu, je možnost Menu (nahradí pravý klik myši). Potom jsem 2× po sobě vložil písmeno R a nakonec Enter, který to potvrdí.

 

 

Mimochodem tato funkce je vysoce neohrabaná. Kdyby někoho napadlo lepší řešení pro rozbalování zipů, uvítám. Prý je na to zkratka Shift+E, ale ta mi nefunguje. Zkoušel jsem nějaké BAT skripty, ale taky nefungují..

Každopádně Multi Akce jsou skvělá věc pro ty, kteří jsou zvyklí pravidelne otevírat nějakou sadu programů. Tak už nemusíte klikat, stačí jedno tlačítko. I když.. já pořád klikám. Je to součástí mého rozjezdového rituálu, který si nechci bořit. Těch pár sekund denně mě nijak nevytrhne.

 

Pluginy

 

 

Z pluginů jsem zkusil zatím jen SwitchTo a Windows Mover.

SwitchTo umožňuje přepnout na libovolný (běžící) program. Takže pokud máte otevřeno 10 programů a chcete se vrátit třeba do Wordu, tak nemusíte dlouho ALT-TABovat a stačí stisknout tlačítko pro Word. Takhle to mám já. Přičemž když už ve Wordu jste, tak vás to tlačítko přepne do jiného Wordu (počítá se i stejný dokument v jiném okně). Nastavení je prosté:

 

 

Windows Mover jste už viděli. Jde o to přesouvání mezi monitory. Krom přesunu jsem si nastavil i to, aby se aplikace zvětšila na celou obrazovku. Takže mám-li už ten program zobrazený a je na monitoru, na kterém ho mít chci, ale ještě není maximalizovaný, tak ho ta klávesa jen maximalizuje.

Pokud často něco maximalizujete a přesouváte, může vám to přijít vhod. Také vám to přijde vhod, pokud jako já občas vypínáte druhý monitor a pak spustíte aplikaci a ta se vám nečekaně zobrazí právě na tom vypnutém monitoru. Dříve bych ho musel zapnout a čekat 3 až 5 sekund, přesunout aplikaci a monitor znovu vypnout. Teď stačí stisknout tlačítko. Nastavení vypadá takto:

 

 

Mimochodem tam můžete nastavit zapnutí konkrétní aplikace a na konkrétních souřadnicích. Pokud tedy máte široký monitor, na který si skládáte několik programů vedle sebe, tak si můžete vytvořit Multi Akci, do které vložíte 3× Windows Mover s těmi konkrétními programy.

Druhé mimochodem: i přes tento plugin jde nastavit přepnutí do již otevřené aplikace. Nevím proč, ale po týdnu mi přestalo fungovat přepínání přes Switch To. Takže jsem to vyřešil přes Windows Mover. Stačí vyplnit název aplikace a zaškrtnout následující nastavení, které jednoduše danou aplikaci přesune navrch:

 

 

Propojení s Adobe

 

Před chvílí jsem vícekrát zmínil, že jsem si ve Photoshopu nahrál nějaké akce a jim pak přidělil zkratku. Pokud s akcemi vůbec neumíte, mrkněte na tento videonávod.

Například to vyplnění barvami jsem nahrál tak, že jsem měl vybraný tvar (obdélník vytvořený přes zkratku U), pak jsem zapl nahrávání, v hlavním panelu rozklikl nastavení barvy popředí, nastavil tu konkrétní barvu, přes Alt + Backspace jsem jí vyplnil daný tvar a ukončil nahrávání.

To byl jen příklad. Je jedno, co do akce natočíte. To klíčové je, že při vytváření akce zvolíte klávesovou zkratku. A stejnou zkratku pak zavoláte ve Stream Decku.

Zkratku můžete později změnit. Stačí dvojklik na danou akci a vyskočí Volby akce. (Tedy pokud v panelu Akcí nemáte nastaveno Zobrazit tlačítka. Když jo, tak to odškrtněte.) A pak zadáte novou zkratku, kterou opět nastavíte i ve Stream Decku. Je to opravdu jednoduché.

Stejně to funguje i v Illustratoru. A vlastně kdekoli jinde. I ve Wordu jsem si nahrál spoustu Maker, které spouštím pomocí funkčních kláves.

 

Ikony

 

A to nejdůležitější na konec. Hlavní je mít krásná tlačítka, no ne? Stream Deck nám to usnadňuje tím, že kromě .ico podporuje většinu obrázkových formátů včetně animovaných gifů. Na tlačítko si tedy můžete nastavit prakticky jakýkoli obrázek. Ideální velikost je 72×72 px, ale není to nutné. Třeba ty moje jsou 60×60 px, proto nezaplňují celou plochu, ale to mi nijak nevadí.

Můžete si vybrat i ikony přímo od Stream Decku. Jsou jich tam mraky. Včetně sady pro Photoshop a Illustrator, ale ty se mi nelíbily. Také můžete dokoupit mnohem větší balík ikon včetně již přednastavených akcí pro Photoshop , ale zkušenosti s tím nemám.

Každopádně pokud jste jako já detailisté a chcete se prodírat tisícema ikon a hledat tu, která je dokonalá právě pro to či ono tlačítko, tak tady je pár odkazů, kde ikony můžete hledat:

  • IconArchive – 735 tisíc free ikon
  • IconFinder – 200 tisíc free ikon a dalších asi 7 milionů placených
  • Icons8 – neomezeně stažení, jen omezená velikost (obvykle 96×96, což stačí)
  • FlatIcon – kvalitní ikony, jen je tam omezení na 10 stažení denně

Případně googlete klíčové slovo + icon, zobrazte si obrázky a něco si uložte.

A kdybyste náhodou chtěli taky ty WoWkařské ikony, tak jsou tady (4.300 ikon).

Co se týká nastavování, stačí vybrat tlačítko a dole v nastavení kliknout na malou šipečku a vybrat možnost Set from File (vlastní ikona), nebo Open Stream Deck Icon Library (jejich ikony).

 

A to by stačilo 🙂

 

Zaujala vás tahle vychytávka? Nebo ji už používáte? Pokud jo, jaké jsou vaše dojmy a zkušenosti? Podělte se v komentářích, rád na ně mrknu a jistě inspirujete i ostatní.

Mějte se

 



Tomáš Vachuda
Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Stream Deck

  1. Toman Vojtěch

    Dobrý den, prosím Vás jak mám nastavit, aby se mi na druhém monitoru přepínala hudba. Když hraju na jednom monitoru a na druhém mám youtube. Nejde mi přepínat hudba bez kliknutí na druhý monitor. Přes klávesnici to funguje jen když s tím zmáčknu FN. Děkuji Toman

    1. Zdravím, díky za dotaz. Tu hudbu (pomocí Stream Decku) přepínáte přes nějakou speciální funkci, nebo přes klávesovou zkratku? Do té zkratky (funkce Hotkey) by měl totiž jít nastavit i ten stisk FN. Pokud to ale provádíte přes jinou funkci, tak to nevím. Přiznám se, že skoro rok jsem nesáhl na nastavení Stream Decku a už se v něm moc nevrtám. Navykl jsem si na ty funkce, co potřebuji, a zrovna přepínání hudby jsem nenastavoval, takže asi lépe neporadím.. Držím palce, ať to vyřešíte. Hezký den, Tomáš

Napsat komentář